Uj Ember

2006.09.10
LXII. évf. 37. (3030.)

Salkaházi Sára
boldoggá avatása
Budapesten
a Szent István-bazilikában
szeptember 17-én

Főoldal
Címlap
"Visszatér az Úr a Sionra"
A nemzetek méltósága
A püspöki konferencia a szlovák-magyar kapcsolatokról
"15. stáció: a feltámadás"
A karizmatikus megújulás közösségeinek találkozója
A Szentatya szülőhazájában
Aki értéktelent vet, az értéktelent arat
Lelkiség
A sebzett világ gyógyítója
Szentírás-magyarázat
Érteni annyi, mint megnyílni
Homíliavázlat
A liturgia szépsége az üdvösségre segít
LITURGIA
A hét szentjei
A hét liturgiája
B év
Katolikus szemmel
Terrorizmus - vallási alapon?
Két veszélyes kisebbség: az Al-Kaida és az amerikai neokonzervatívok
Az egyház és a közszolgálat
Erdő Péter bíboros fogadta a Magyar Rádió elnökét
Tudás az igazság fényében
NOE-demonstráció
Iskolakezdési támogatás a karitásztól
Élő egyház
Mégiscsak misztérium...!
Miért nehéz a hittant oktatni - és miért nehéz tanulni?
Az egyetemes testvériség napja
"Ne engedjétek, hogy kedveteket szegjék...!"
II. János Pál pápa győri látogatásáról
Jézus közelében
Sekrestyések lelkigyakorlata
Élő egyház
Assisi béketalálkozó
Vallási vezetők közös imája
Fórum
Jelek a világban
Társult tagok ígérettétele
Múltidéző
Könyvespolc
A tizenötödik század magyar egyháztörténete
Az Olvasó írja
Miért énekel a fülemüle?
Fórum
"Én menni templom"
Négy nap Litvániában
Fórum
Ferencesek konferenciája
Kapisztrán Szent Jánosról
Külföldön támogatja a magyarokat
László T. László Pro Ecclesia Hungariae díjas
A Tóra és a hegyi beszéd kapcsolatáról
Nemzetközi biblikuskonferencia Szegeden
Fórum
Kívánatra ölés - az eutanázia
Szent az élet
Az áldozatokra emlékezve
Papi zarándoklat a Székesfehérvári egyházmegyében
Életvédő konferencia Budapesten
Közös forrásból merítve
Segítő foglalkozásúak konferenciája
Segítsünk, amíg nem késő
A Homoródjánosfalva Alapítvány felhívása
Ifjúság
Veni Sancte az interneten
Az Egri főegyházmegye kezdeményezése
Az evangelizáció és a mozi
Látónap Székesfehérváron
Hol már ember...
Égi és földi vizeken
Jubileumi találkozó Csíksomlyón
REJTVÉNY
FŐVÁROSOK
Kultúra
"Isten cirógassa életüket! Zoli"
Latinovits Zoltán születésnapjára
Le a kalappal...!
Sámson és Delila a zsinagógában
Mind így tesznek?
Hangok Mozartról
Kupolák
Paletta
Fórum
A Duna gyermeke
Két keréken a Szigetközben
A paradicsomba vezető létra
Small is beautiful, avagy a kicsi szép
Mozaik
Boldoggá avatás Magyarországon
Szobrot állítottak Avianoi Márknak
Régi fény
Gyertyatartó-másolatok a Mátyás-templomban
Erőt meríteni az imádságból
Búcsú a Tolna megyei Remete-kápolnánál
Páncélos héjú licsiszilva

 

A Duna gyermeke

Két keréken a Szigetközben

Július végén, a nyár legmelegebb napján indultunk útnak Magyarország egyik legszebb védett természeti részébe, a Szigetközbe. Szikrázó napsütésben haladtunk a hullámzó búzatáblák mellett, amelyek a késői aratás miatt még meszsze aranylottak.


A hédervári kaápolna

A Mosoni-Duna és az Öreg-Duna között elterülő 375 km2 nagyságú terület a "Duna gyermeke". Minden négyzetméterét a Duna teremtette, az ott élő növények élete a víztől függ, a folyó áradásai határozták meg évszázadokig a falvak képét. Az ott élő emberek életét az 1880-ban megkezdett folyószabályozás nagyban megváltoztatta. Az addig jórészt vízi életforma helyét átvette a földművelés, a zöldség- és gyümölcstermesztés és az állattenyésztés.


Lipót-kereszt

A kánikulától kimerülten érkeztünk meg Lipótra, és kihasználva az ideális strandidőt, máris meglátogattuk a helyi fürdőt, amely jó minőségű termálvize miatt közkedvelt.

Aközséget egy Lipold nevű mosoni polgárról nevezték el, aki a település egykori birtokosa volt - nevét már 1216-ban említi egy oklevél. Az 1241-es tatárjárás alatt a lakók a Duna szigeteire húzódtak. Az 1809-es árvíz után a falu egy biztonságosabb helyen épült újjá. Lakossága főleg halászattal foglalkozott, de ismertek voltak a falu vízimalmai és sokan keresték kenyerüket révészkedéssel, hajóvontatással, hajózással. Temploma, amelyet a közelmúltban újjávarázsoltak, 1777-ben barokk stílusban épült, és Szent Kelemen pápa, vértanú emlékére szentelték fel. A körülötte lévő millenniumi emlékmű, a Mária-szobor és a millenniumi kettős kereszt mind az ősök tiszteletét jelzi.

Másnap első utunk biciklivel a szomszéd falu, Darnózseli felé vezetett. Úgy éreztük, mintha egy alagúton gurulnánk végig, amikor áthaladtunk a mintegy három kilométer hosszú, védett vadgesztenyefasoron. A faluban 1869-ben épített kis kápolna helyére 1914 májusában megtervezték az új templomot, de a háború hátráltatta az építkezést. 1930. július 6-án Serédi Jusztinián bíboros érsek, hercegprímás szentelte fel az új istenházát.

Az innen pár kilométerrelévőHédervár nevét az 1140 körüli királyi hűbéradományi birtokosként idekerült Héder lovagról kapta. A település az évszázadok során többször is szinte teljesen elnéptelenedett a járványok, elemi csapások és a török pusztításai miatt, majd az 1954-es árvíz jelentett megpróbáltatást a lakosságnak. Ma valódi pompájában ragyog az egykori kastély, felső szintjén szálloda működik. Érdekes látványt nyújt az udvar közepén álló hatalmas platánfa, amely már túlnőtte a kastély kis udvarát. A templom előtt hatalmas koronájú kocsányos tölgy terebélyesedik, amelyet a néphit ezerévesnek tart, de valójában hétszáz esztendős, átmérője kétszázharminc centiméter, magassága eléri a tizennégy métert.

Hédervártól keletre indulva Ásványrárórajutottunk.E vidék a feltárt régészeti leletek alapján legalább ötezer éve lakott, a Héderváry nemzetség ősi birtoka volt. Az ásvány tag, az egykor önálló falurész neve vizenyős területen ásott árkot jelent. Ráró - kerecsensólyom - a honfoglaló magyarok szent madara volt. A Szent Rókusról elnevezett templom XVIII. századi barokk alkotás. Mai képe az 1903-as bővítés eredménye. A községnek a XIV. században már volt temploma, amelyet az 1600-as évek végén egy szörnyű árvíz elpusztított. A Duna Ásványráró fölött rengeteg szigetet épített, gátat képezve és akadályozva a mellékágakban hömpölygő víz levonulását. Viczay Ádám báró ezért telepítette át a jobbágyait 1700-ban a falu mai helyére. A rommá lett régi templomból csak a keresztelőkutat mentették át.

A mesterségesen épített gáton áthajtva megnéztük az 1933-ban megnyitott és 1992-ben végleg bezárt egykori hajóállomást Dunaremetén. A monda szerint egy remete húzódott a Duna egyik szigetére, és lakhelye környékén alakult ki később a falu. A XIV. században egy nagy árvíz teljesen elmosta ezt a helyet, így a falu lakosai a Héderváry családtól kaptak földet az új letelepedéshez. A községnek már 1600-ban volt temploma, de 1712-ben a Duna ismét kiöntött, és romba döntötte. Csak száz évvel később építették újjá, beleszőve falai közé az előző templom tégláit. A XIX. század végén megtörtént a Duna első szabályozása, s ez megváltoztatta a lakosság életét. Ma a volt hajóállomáson csak néhány emlék árulkodik arról, hogy itt valaha kikötő működött.

Dunaremetétől három kilométerre találhatóPüski, egyhatszázhatvan lakosú község. A falu volt a győri káptalan birtoka, Püski János papról kapta a nevét, aki az itteni tölgyesben talált menedéket, majd tizenkét családot telepített e helyre. A törökök és a napóleoni hadak többször elpusztították a falut. A római katolikus templom 1780-ban, barokk stílusban épült, mai formáját a XIX. században nyerte el. Előtte a tűzvészeket idéző Szent Flórián-szobor áll.

Továbbkerekezve északnakKisbodakrajutottunk, mely egy kevesebb mint négyszáz lelkes határközség. A XV. század óta említik okiratok. A falu életét mindig meghatározta a Duna és az árvizek. Mikor odaértünk, hosszan gyalogoltunk a zöld növények között, míg elértük a Duna-partot. A fák törzsén azonban még látni lehetett a tavaszi vízállás nyomait - ahol mi álltunk, ott pár hónappal ezelőtt még a folyó hömpölygött.

Mosonmagyaróvártól északra Dunakilitireértünk. Első okleveles említése 1165-ben egy Kelud nevű birtokos nemességével kapcsolatos, de a hagyomány beszél egy Kilit nevű pozsonyi várjobbágyról és az első kápolna védőszentjéről, Szent Cletos Kilit pápáról is mint névadóról. Ám a település folyó menti kulcspozíciójából következtetnek török elnevezésre (kilit - kulcs) is. Az évszázadok folyamán történelmi neveket viselő földesurai a Lipthayak, a Héderváryak, az Illésházyak voltak. Utolsó birtokosa a "szegények orvosának" nevezett, 2003-ban boldoggá avatott Batthyány-Strattmann László családja volt. Az 1858-62 között általuk épített kastélyban jelenleg iskola működik. A kastély berendezését a második világháború után a község lakosai a könyvtárral együtt elégették. A vak gyűlölet leginkább a háborús bűnösként kivégzett Pálffy Fidél nyilaskeresztes, volt földművelésügyi miniszter személyének szólt, akinek édesanyja Batthyány Erzsébet volt.

A Duna mellett élő emberek évszázadok óta felvették a küzdelmet a víz pusztító erejével szemben. Árvizek, tűzvészek, járványok és háborúk tizedelték a lakosságot, a falvak többször áttelepültek, vagy újjáépültek. Mindig volt megoldás a csapások után. A most kezdődött mesterséges beavatkozás okozta pusztulásra félő, hogy nem találnak megoldást.

Rózsásné Kubányi Andrea

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu