Uj Ember

2005.08.07
LXI. évf. 32. (2973.)

Nagy idők tanúja:
száz éve született
Franz König bíboros

Főoldal
Címlap
"Maradj velünk, Urunk!"
"Ami méltó az emberhez, mert méltó az Istenhez"
Ötven éve szentelték pappá Keresztes Szilárdot
Mondjatok igent a békére!
A hirosimai és nagaszaki atombomba-támadás hatvanadik évfordulóján
Fohász az ifjúsági találkozóért
Lelkiség
Bizalom és kétely
Szentírás-magyarázat
Érzelmi földrengés
Homíliavázlat
Az eucharisztikus kongresszusra készülünk (2.)
LITURGIA
Életige
"Te kicsinyhitű, miért kételkedtél?"
A hét szentje
(augusztus 11.)
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
Mit takarnak a katolikus hitéleti adatok?
Egy népszavazás hordaléka (10.)
Az Európa Tanács "Gross-jelentése"
Élő egyház
"Pócsnak ékes csillaga, üdvöz légy Szűz Mária!"
A debrecen-nyíregyházi egyházmegye búcsúja
Ahol Teréz anya is járt
Kétszáz éves a budai Víziváros gyöngyszeme
Fiatal, tettre kész, vidám egyház
Szalézi animátorképző Péliföldszentkereszten
A szeretet otthona
Tizenöt éves az Emmausz Ház
Templomot épít a falu
Világegyház
Nagy idők tanúja
Száz éve született Franz König bíboros
Fórum
Aki az Úr békéjének volt az eszköze
Mádl Ferenc köszöntése
Operára már nincs kereslet(?)
Plácido Domingo újra Budapesten
Az Olvasó írja
Jobb vételi lehetőség
KÖNYVESPOLCRA
Balassi és Zrínyi nyomdokán
Fórum
Két keréken Székelyföldön (2)
Tények és igaz legendák nyomában
Fórum
Szilánkok az Új Ember és a kommunista cenzúra keserű közös történetéből
Fekete lobogó - A Sion-hegy alatt
Kapucinus szerzetes ajánlotta vérét Togliattinak
Ne
Hírek
Az Új Ember és a kifli
Túlbuzgóságból
Miért nincs imakönyv?
Kiállítás a papi hivatásokért
Fórum
Adoremus - a liturgiáért
Família - az egyház nagy családjáért
MÉRTÉKADÓ - a műsorújság
A felnőtté válás útján
A Teofil az ifjaké
TESTVÉREK: a legkisebbek lapja
Az Új Emberrel egyesült Márton Áron Kiadó
Ifjúság
Szólj hozzá!
Nem jó az embernek egyedül...
Félezren az Emmánuel közösség kaposvári találkozóján
Igen. Ígérem. Elfogadom. Ígérem
Kapolcsi jelenlét
Kölni hírek
Kultúra
A fogoly
Nézőtér
Ikon és kép
Kiállítás a szentendrei Szerb Egyházművészeti Múzeumban
Vásárfia
Paletta
Fórum
Ahol a csend még hallható...
A Bódva völgye
Felhőjárás
Mozaik
Szabad strand

 

Ahol a csend még hallható...

A Bódva völgye

Különös világ ez, a megmaradt ország legészakibb része. Azért is kell ezt így mondanunk, mert ha Hídvégardónál átnéz az ember a határon, azt látja: ugyanolyan házakban ugyanazt a nyelvet beszélő ugyanolyan emberek élnek - odaát, "külföldön". Ma már szerencsére átjárható a határ, ami azért is fontos az ittenieknek, mert időnként be kell menni vásárolni a nagyvárosba, és Kassa közelebb van, mint Miskolc.


A természeti környezet viszonylag sértetlen...

Ellentmondásosságában is varázslatos térség ez: a Bódva völgye, tágasabban a Cserehát. Mint egy sziget Európa közepén - ne feledjük, a kontinens középpontja innen mintegy háromszáz kilométerre keletre, a mai Ukrajna területére esik -, ahol a természeti környezet még viszonylag sértetlen maradt: madárvilága gazdag, és sokféle gyógynövény is terem errefelé. A Cserehát hatszáz négyzetkilométer területű dombvidéki táj, melyet az Északi-középhegység és a Szlovák érchegység vonulatai öveznek. Egy része az Aggteleki Nemzeti Parkhoz tartozó természetvédelmi terület. A Cserehátot úgy hirdetik, mint olyan helyét az országnak, ahol a csend még hallható. A kételkedésre hajlamos vándor a falvakból kiérve, egy-egy dombra felbaktatva többször is fülelni kezd, és valóban hallja az élet apró neszeiből összeszőtt csendet.


Tornaszentandrás (Fotó: TKM)

A térség nyolcvan apró falvában és négy városában kilencvenezer ember él. Állattartással, sajtkészítéssel, erdőműveléssel és fakitermeléssel foglalkoztak az itt lakók, ma is jellemző még a faszénégetés, a káposztatermelés és -savanyítás, a kertészkedés és a gyümölcstermelés, a szilva- és a barackpálinka főzése. Az ipart a Bódva völgyéhez közeli barnaszén- és kőbányák, illetve néhány fémmegmunkáló üzem jelentette ezen a vidéken, meg a kézműves mesterségek művelői: kovács, bognár, molnár, kosárkötő. Ezzel együtt a Cserehát az ország egyik legelmaradottabb térsége: népessége fogy és öregszik, a munkanélküliek száma nagy, ötvenhat százalékuk harmincöt éven aluli.


Szalonna (Fotó: K. T.)

A vándort elvarázsolja ez a táj, de legalább annyira a kőből épült kultúra is: a középkori templomok és a kúriák meg kastélyok, köztük a kilencvenkilenc szobás, edelényi Coburg-kastély, amely a hazai barokk építészet igen jelentős alkotása.


Hidvégardó Mester Károly sírja (Fotó: K. T.)

Szalonna községről azt mondja a helyi református lelkész, hogy a honfoglaló Örs vezér családjának egyik ága települt le ezen a helyen. A szép műemlék templom az Árpád-korban - nem lehetetlen, hogy István király idején - épült, román stílusban. A legutóbbi felújítás során a későbbi, gótikus ablakokat az eredeti román stílushoz igazították "vissza", így most egységes képet mutat a templom.


Edelény

Freskóinak legrégebbi töredékei - az apszis szegélyornamentikája - a XI. századból valók. Antióchiai Szent Margit vértanúságának ábrázolása kétszáz évvel későbbi, a diadalív falfestményeit pedig a XV. században készítette egy Szepesi András nevű mester. Középen az Isten Báránya látható, tőle jobbra és balra ószövetségi próféták. A templomot évszázadok óta a református gyülekezet használja, erre utal szép, népi barokk berendezése is: az 1777-ből való karzatok és a kézi faragású, koronás szószék.

Innen alig húsz kilométernyire újabb nagyszerű templomot talál az utazó Tornaszentandráson. A temetődombon álló kis, egyhajós templomnak két egyforma nagyságú, félköríves szentélye van. Az ikerszentélyekhez tartozó román kori templomhajó ma szentélyként szolgál, a XIV. század táján ugyanis megnagyobbították az épületet, majd később egy gótikus stílusú sekrestye is épült hozzá. Az ikerszentély igazi ritkaságnak számít: legközelebb az ausztriai Tirol és Salzburg tartományban, illetve az észak-olaszországi Como környékén látni hasonlót: Valter Ilona régész szerint Nagy Károly uralkodása idején, vagyis ezerháromszáz évvel ezelőtt épültek az első ilyen templomok, a szentandrási 1200 táján. A falképek a XIV. századból származnak.

Öreg hárs susog a temetőkertben, a sírok fölött - a csend itt is hallható.

A közeli Hídvégardó az ország legészakibb települése. Kevesebb mint nyolcszáz ember lakja. Amikor arról kérdezem a helybelieket, miből élnek, elsőként a nyugdíjat és a munkanélküli segélyt említik. Aztán a faüzemet és a kenyérgyárat, de az nem sokaknak ad megélhetést. Valamiből mégiscsak élnek, mert a házak és az egész helység gyönyörűen rendben van tartva, legközelebb talán Ausztriában látni ilyen rendezett és tiszta települést. A templom mögött néhány éve épült a millenniumi park: tizenkét oszlop veszi körül a térséget, rajtuk márványtáblán fontos évszámok a honfoglalástól napjainkig - egy nemzet sorsa dátumok tükrében.

A templomkertben friss sír, rajta virágok és koszorúk, a szalagokon név: Mester Károly. A falu szeretett papja ötvennégy éven át szolgálta az ittenieket. 1905-ben érkezett, nyolcvanhét esztendősen, 1959-ben sírva búcsúzott el híveitől, aztán a székesfehérvári papi otthonban hamarosan meg is halt. Végakaratát, hogy itt nyugodhassék, csak most sikerült teljesíteni: egy dolgos hétköznapon, június 24-én a szeretett "esperes urat" Veres András püspök - a környék papjainak közreműködésével - ünnepélyesen újratemette. A polgármester, Matusz Tamás a falu díszpolgárává avatta a falu egykori papját, az erről szóló okmányt Szemenyei Péter plébános vette át.

- Arany ember volt, én még nála voltam elsőáldozó - mondja Farkas Imréné, Teréz néni. Megtudom, Mester Károly iskolát, gazda- és olvasókört alapított, megszervezte a ferences harmadrendet, ő hívta életre a Hangya-szövetkezetet, híveinek nemcsak a lelki életével, de megélhetésével is törődött, sokat áldozott a falu szépítésére és a szegények támogatására.

- Engem ötven éve ő esketett - meséli Matusz János, a polgármester édesapja. - Azzal bocsátott el minket, hogy haragotok fölött sose nyugodjék le a nap. Megfogadtuk, azóta is békességben élünk.

Úgy tűnik, nemcsak ők, hanem az egész falu békességben él. Teréz néni azt mondja, itt a cigányokkal sincs semmi gond. Hasonló problémákkal küszködnek itt is, mint a környező településeken (és az ország más tájain is). S hogy gondjaikkal miképpen tudnak megküzdeni, s honnan a békesség? Abban döntő fontosságú az emberi tényező - azon belül itt most konkrétan egy régi pap személye és munkájának évtizedek múltán is élő hatása.

Szemet gyönyörködtető vidék, gyönyörű épületek, nagyszerű emberi példák - varázslatos térség ez a Bódva völgye.

Kipke Tamás

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu