Uj Ember

2005.05.15
LXI. évf. 20. (2961.)

Május 17-21.
Szent István-könyvhét
Budapest,
Ferenciek tere

Főoldal
Címlap
Úgy, mint a gyertya
Bogner Mária Margit korszerűsége
Frissen, színesen, igazan...
Kilencvenöt évesen megújul a Magyar Kurír
A hit egysége, Európa és a nemzet egysége mint pünkösdi ajándék
Veni Creator!
Lelkiség
Küldelek titeket - vegyétek a Lelket
Szentírás-magyarázat
Ünnep - mindennap
Homíliavázlat
Zsoltározás
LITURGIA
Eucharisztia és Szentlélek
A hét liturgiája
(A év)
Katolikus szemmel
"Én veletek vagyok mindennap - a kétszintű érettségin is!"
Élő egyház
"Erőt ad a tetthez, indít a jóra"
Élet a Lélekben
Egyházzenei hetek Szegeden
Az értelmiségi közösségekért
Tízéves a győri Szent László Katolikus Szakkollégium
A zene közösséget formál
IV. Károly csontereklyéi Nyírbátorban
Habermas nagyra becsüli a pápát
Fórum
Nyolcvan év után, ma is őrségben
Nemeskürty István köszöntése
A szeretet tanúja
Huszonöt éve halt meg Bálint Sándor
"Wien, Wien, nur du allein..."
Az Olvasó írja
A mértékadó Mértékadó
KÖNYVESPOLC
Fórum
Ragyogjon rátok a béke fénye...
Ballagás a Patronában
Az első lépés: fedezzük fel értékeinket
A párizsi városmisszió tapasztalatai, tekintettel 2007-re
Fórum
A profit és az ember
Keresztény vállalatok Magyarországon
A "Budapesti nyilatkozat" támogatása
Fórum
Hallatszani is kell...
Gondok és remények között az egyéves Magyar Katolikus Rádió
Evangelizáció a háztetőkről
Tizenöt éves a Vallási és Egyházi Műsorok Szerkesztősége
Ifjúság
Nagymaros - központban az eucharisztia
Készüljünk együtt a május 21-i találkozóra!
A Lélek ajándékaira várva
Pünkösdi bérmálkozók vallanak hitükről, istenkapcsolatukról
Szólj hozzá!
Rövid hírek
Fiatalok verbuváltak Bécs terein
Tekintély
Kell a vers!
Országos kezdeményezés Somogyból
Rejtvény
Kultúra
Az Isten-kereső József Attila (7.)
"DOLGAIM ELŐL REJTEGETLEK"
Ötszáz éve született Thomas Tallis
Isten játszik?
Paletta
Mozaik
A pápa székfoglalója
Mindszenty-emlékmise Rómában
Könyvtármegáldás a PMI-ben
Dedikálások a Ferenciek terén
Szent István-könyvhét
Rókalepke

 

Úgy, mint a gyertya

Bogner Mária Margit korszerűsége

Száz éve született Bogner Mária Margit vizitációs nővér, akinek emlékét, élete tanúságát ma is elevenen őrzik a vizitációs nővérek. "Lassú vértanúságának" máig szóló üzenetéről beszélgettünk rendtársával, Katalin nővérrel, aki 1991-ben lépett a közösségbe. Bogner Mária Margit 1905-ben született, 1933 májusában halt meg.

Ki is volt valójában ez a száz éve született délvidéki lány, akit egy időben a magyar Kis Terézként emlegettek? Van-e mondanivalója a mai kor számára?

- Nézem a róla készült fényképet: egy dús szemöldökű, akaraterővel telített élénk arc, távolba, a transzcendensbe merülő szerelmes szemek... Nem egy besavanyodott apácát látunk, hanem egy olyan fiatal szerzetesnőt, akihez bátran közelíthetünk, s az élet aktuális témáiról tanácsot kérhetünk tőle.

Milyen volt fiatalnak?

- Már iskoláskorban megmutatkozott anyáskodó szeretete, a legszegényebb gyerekeket vette pártfogásába, uzsonnája felét nekik adta. Egy súlyos beteg lánykát látogatott. Édesanyja féltette ugyan a fertőzéstől, de ő mégis elment a beteghez. Ha két ismerőse között nézeteltérés volt, ő volt a villámhárító.

Missziós lelkületére jellemző, hogy amikor később a kolostorkertben öntöznie kellett a káposztafejeket, mindegyiknél azt mondta: most megkeresztelek egy kis kínait. Halálos ágyán negyvenkét fokos láz gyötörte, panaszkodott, hogy szinte megég, de hozzátette: bárcsak elvihetné ezt a tüzet a világ távoli részein dolgozó missziós atyáknak!

Életrajzában olvasni arról, hogy igazi csínytevő gyermek is volt.

- Az iskolában kortársaival együtt benne volt kisebb csibészségekben. 1925-ben részt vett egy lelkigyakorlaton, melyet Csávossy Elemér jezsuita atya tartott, ekkortól számíthatjuk a megtérését. Korábban szeretett szépen öltözködni, társaságba járni, táncolni, s ekkor kezdte komolyabban venni a vallásos életét. Kérdezhetné a mai ember: a huszadik században miért jó bezárkózni egy klastromba, s ott "csücsülni"?

II. János Pál pápa írja a Megszentelt élet című munkájában: "A klauzúra a szívnek arra a cellájára utal, ahol mindenkinek meg kell élnie az Úrral való egységet, a testvérekkel való lelki közösséget. A test elajándékozásának ez a különleges módja egyre inkább bevezeti őket az eucharisztia misztériumába. Jézussal együtt fölajánljuk magunkat a világ üdvösségéért."

Olyan lenni a világ számára, mint egy fűszál. Lehet, hogy belerúgnak, rátaposnak, észre sem veszik, de mi lenne, ha nem létezne a fű...?

Egy élettel teli fiatal lány hogyan bírja ki család nélkül? - Bogner Mária Margittól is megkérdezhették a kortársai, mint ahogyan a mai szerzetesnőktől is.

- Naplójának egyik részletében erre így válaszol: "Lelkem, szívem csordultig tele lett szerelemmel, semmi, de semmi sem fér bele kívüled." Azért tartom ezt az idézetet fontosnak, mert ha tönkremegy egy szerzetesi vagy papi hivatás, annak legtöbbször az az oka, hogy hiányzik ez a személyes Isten-kapcsolat, mely olyan, mint a szerelmi kapcsolat. S ha mi, nők, nem tudjuk megélni a lelki anyaságot, akkor képtelenek vagyunk a szerzetesi életet végigvinni.

Manapság divatos kifejezés az önmegvalósítás. Egy szerzetesnő, Bogner Mária Margit hogyan valósította meg magát?

- Az önmegvalósítás helyett az önátadás kifejezést használná nyilván ő is. A mai ember az önzés betege, az érvényesülés útján átgázol másokon. Guardininél találtam rá arra a mondatra, mely Bogner Mária Margit életét is jellemezte: "Az élet legmélyebb értelme, hogy az ember föleméssze magát igazságban és szeretetben." Mint a gyertya: világít, és meleget ad, közben föléli magát, mégsem "érzi" a gyertya, hogy ezáltal kevesebb lesz. Bogner Mária Margit ezt írta naplójába: "Engedd, hogy életem lassú vértanúság legyen, engesztelésül a szent szívnek azért a sok fájdalomért, amit az emberek hálátlansága okoz, hogy az ő szívük visszatérjen hozzá!"

Amikor megkapta a hivatását, egy kép jelent meg előtte: a tövises Krisztus. A lelki életnek három fokozata van, melyen végig kell haladni: a megtisztulás útja, a megvilágosodás útja és a misztikus egyesülés útja. Az első szakaszon úgy ment át, hogy a lelkigyakorlat után látta a véres Krisztus-arcot s a hangot: Kövess engem! Ez az arc naplója vége felé átalakul azzá az arccá, amikor a feltámadt Jézust keresi Mária Magdolna, s nem ismeri föl őt, mire Jézus a nevén szólítja. Etelka mindig erre vágyott, a személyes megszólíttatásra, jelmondata, a Mindig hűségesen jegyében.

Neki is voltak lelki sivatagjai, melyeken át kellett mennie: ez a lelki életben így van. Mint egy szerelmes, négy piros rózsát ajánlott fel lélekben Krisztusnak: az akarat, az önszeretet, a fegyelmezettség és az áldozatos szeretet vértanúsága jelképeként.

A szeretet vértanúsága azt jelenti: nem az a kérdés, mit akarok, hanem az, hogy a másik mit szeretne. Mai fiataltól hallottam: ha neki önmegtagadást kellene gyakorolnia, kiugrana az ablakon. Mire megkérdeztem: s ha éjszaka kétóránként föl kell kelned megszoptatni a gyermeked, az nem önmegtagadás? Ja, az más, a gyerekért... - volt a válasz.

A lelki élet második szakasza a megvilágosodás útja: "A lélek a természetfölötti összefüggésekben kezdi látni a dolgokat, konkrét törekvéseket, Isten időfeletti terveinek részeként lát mindent."

Az általa említett lassú vértanúságra, a hétköznapi életben a kis lemondásokra minden keresztény hivatott. Etus írja: "Nem akarom megosztani magam Isten és a teremtmények között."

A harmadik szakasz a misztikus egyesülés útja: elvezet a földön az Istennel való egyesülésre, együtt kell működni a megszentelő kegyelemmel. A misztikán az emberek valami különlegeset, valami lebegést értenek. Bogner Mária Margit misztikus volt, s ez azt jelenti: bensőséges egyesülésre hív a szentségek, az eucharisztia közvetítésével Krisztus misztériumába. Erre mindenki meghivatott. S ezzel - a szeretet által, amiből minden fakad - a szemlélet le is egyszerűsödik. Bogner Mária Margit örökfogadalma napján, utolsó bejegyzésként naplójába ezt írta 1932. május 16-án: "Én Istenem és mindenem."

Elmer István

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu