Uj Ember

2004.06.06
LX. évf. 23. (2913.)

Szentháromság vasárnapja

Főoldal
Címlap
Magyarok pünkösdje
Csíksomlyó-Máriaremete-Gellért-hegy
IV. Károly boldoggá avatása
Vészhelyzetben a katolikus iskolák...
Pápai Lajos püspök helyzetértékelése
Svájcban a Szentatya
Tőlünk és általunk...
Lelkiség
Eljön - és velünk marad
Szentírás-magyarázat
Léted világít, mint az égő nap
Homíliavázlat
A Szentháromság ünneplése
Lelkiség
A HÉT SZENTJE
Prágai Szent Ágnes szűz
Ismerjétek fel méltóságotokat!
A hét liturgiája
C év
Katolikus szemmel
Magunkat büntetnénk, ha...
Mindennapi kihívások közepette...
Negyvenéves a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa
Olvasunk
(ezerötszáz gyors)
Lapszél
Isten ölelésében
Élő egyház
Kálmán Orsolya kitüntetése
A hit kihívása
Nemzetközi konferencia a katekézisről
Az imaapostolság szándékai június hónapra
Élő egyház
Kommunikáció
Mint űrhajós...
Fórum
Amikor Vénusz Napba öltözik
Ritka csillagászati jelenség
Lélekgyógyító
Gallus Klára halálára
Pünkösdi üzenet
Egy hét
Az Olvasó írja
Mariazelli "árnyképek"
Fórum
Visszatérni sem könnyű
Az Isteni Szeretet Leányai
Fórum
A nyolcvanas évek
Az egyház a diktatúra időszakában
Akinek füle van...
Fórum
Az Európai Unió - egy diák szemével
Kereső tizenévesek az interneten
Szentlélektől vezérelve
A kaposvári plébános hagyja dolgozni az angyalokat is
Ifjúság
Aki régen tép
Szólj hozzá!
A láthatatlan felé
Ez az a nap Pécsett
Programajánló
Egyházmegyei ifjúsági tábor Szegeden
Rejtvény
Kultúra
Túlélni Trianont
Imádság háború után
"Fesztiválország"
A Hősök napján
Zebegényi utca
Paletta
Mozaik
A hortobágyi halastavaknál
Mariazell és Magyarország
Egy zarándokhely emlékezete
A költő halálának emlékezete
Egyházak focibajnoksága

 

Zebegényi utca

Nyúlok a ritka kötet után a Múzeum körút egyik antikváriumában, meg is vásárolom azonmód. Ha én ezt az egészet most elmesélhetném Szőnyi Zsuzsának, a zseniális festőművész, Szőnyi István Rómában élő leányának!


Szőnyi István: Kerti pad

Kilencéves sem voltam még; gyereknyaraltatásra küldött a Hazai Fésűsfonó és Szövőgyár, ahol édesanyám az előfonodában dolgozott, így lett belőlem akkor, júliusban, egy álló hónapon át a Budapesti Szünidei Gyermektelep Egyesület zebegényi telepházának lakója, csaknem száz hasonló korú gyerekkel együtt.

A telepház a Szent János-hegy oldalában állt, a Dunára tekintett le, és át a folyón, Pilismarótra. Valamikor vadászkastélyként szolgált, úgy hallottam; ebédlőjében hatalmas Ferenc József-portré a falon.

Néhány nap múlva sorba állítottak valamennyiünket, hogy irány a fenyves! Mihelyt túljutottunk a Malompatak kis fahídján, névtáblát vettem észre az első házon: "Bartóky József utca". No nézzék csak - majdnem hangosan gondolkoztam -, nemrég volt a kezemben egy újság, a gyermekeknek szóló mellékletében pedig Bartóky József állatmeséje: Az egér és az ásó. És az írójáról, itt, Zebegényben utcát neveztek el? Milyen érdekes!

Végigmentünk a Bartóky József utcán, a templomnál jobbra kanyarodtunk, és tovább, át a falun, így értünk el a fenyveshez. Társaim közül egy-kettő már tavaly is itt járt, ők tudták, merre lehet szamócát találni. Vittek magukkal.

Többször megismétlődött ez az út a fenyveshez, akkor is, a következő júliusban is, aztán még egyszer - a Hazai Fésűsfonó háromszor nyaraltatott engem Zebegényben.

Fél évtizeddel később, egy baráti család meghívására, már kisgimnazista kamaszként újfent eljutottam aDuna-kanyarnak erre a csodálatos pontjára. Már tudtam, hogy a varázslatosan szép zebegényi templom egyik alkotója az erdélyi Kós Károly, és hogy a Bartóky József utca 7.-ben Szőnyi István lakik. Meg azt is tudtam, hogy a mesemondó leánya, Bartóky Melinda - felesége és ihletője a mesternek. Van egy lányuk, Zsuzsa, velem körülbelül egyidős, és van egy fiuk is, Péter. Őket már láttam néhányszor a Duna-parton: Gabula úr csónakházánál jöttek le a strandra.

Egyszer elmerészkedtem a Bartóky József utca 7.-be, tisztelettel köszöntöttem Szőnyi Istvánt, autogramot kértem tőle. Kaptam, ma is őrzöm.

Két évvel később jelent meg Várkonyi Nándornak Az újabb magyar irodalom (1380-1940) című könyve, benne ismertető és méltató sorok az 1865-ben született és 1928-ban elhunyt Bartóky Józsefről, aki csak ötvenhárom éves fejjel, 1918-ban kezdett írni. Mindössze tíz alkotó év adatott neki. Meséket írt, elbeszéléseket, regényt is, évente megjelent egy-egy kötete.

Eljutott a Nemzeti Színház színpadára is: 1926-ban mutatták be Zsuzsi című drámai miniatűrjét. Harsányi Kálmán így írt róla Színházi esték című kötetében: "Mint vele született kifejezőeszközt használja közvetlen természetességgel, amit megtanulni csak félig-meddig lehet, a drámai beszédet, a szavak helyzeti feszültségének drámai erejét, az egész lelket kifejező egy-két szótagos megszólalások végzetes súlyát..."

Az 1928-ban örökre eltávozott Bartóky József helyét a Kisfaludy Társaságban Kosztolányi Dezső örökölte. Székfoglalójában - elődjéről emlékezett meg a költő: "Ő - azt mondhatnám - az ősz gyermeke, a napsütéses október gyermeke. Nem virágos tehetség. Inkább gyümölcsös tehetség, az érett gyümölcs ízeivel. Művészi eszközei is ősziesen higgadtak. Nem tüzes: sugaras. Nem színt ad: rajzot ad. Nem képzeletének féktelenségében gyönyörködünk: tiszta szerkezetét élvezzük. Prózája gazdaságos, szófukar, majdnem csupasz, éppen ezért kitűnő elbeszélő. Hite a gyöngédség volt, múzsája az irgalom..."

Még nem találkoztam össze egyetlen novelláskönyvével sem, pedig van belőlük nyolc. Jó lenne megismerni Sós János című regényét vagy Finom fickók című képeskönyvét, amelyet gyerekeknek írt. Úgy látszik, Bartóky József is a huszadik század magyar prózaírásának méltatlanul elfeledett alkotói közé tartozik.

Ő is, leánya is, veje is a zebegényi temetőben nyugszik. A Bartóky József utca hetes számú ház: emlékmúzeum, képzőművészeti zarándokhely. Amikor néhány esztendeje legutóbb ott jártam, még mindig tartotta magát, megöregedve, a kerti pad, amelyről a csodálatos festmény készült. Nem messze a hajdani malomtól és a Malompataktól Szőnyi István szoboralakja áll. Hamarosan elmegyek Zebegénybe!

Mert most, az antikvárium jóvoltából, itt a kezemben Bartóky József első könyve, az 1921-ben megjelent Magyar fabulák. Kétszáznégy oldal állatmese, közöttük persze Az egér és az ásó is. Milyen rövid, harmincöt másodpercnyi mindössze...

Csakugyan, ha én ezt az egészet elmondhatnám Szőnyi Zsuzsának, az unokának! Megkérdezném tőle aztán, milyen emléket őriz Bartóky nagyapáról?

Dalos László

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu