Uj Ember

2004.06.06
LX. évf. 23. (2913.)

Szentháromság vasárnapja

Főoldal
Címlap
Magyarok pünkösdje
Csíksomlyó-Máriaremete-Gellért-hegy
IV. Károly boldoggá avatása
Vészhelyzetben a katolikus iskolák...
Pápai Lajos püspök helyzetértékelése
Svájcban a Szentatya
Tőlünk és általunk...
Lelkiség
Eljön - és velünk marad
Szentírás-magyarázat
Léted világít, mint az égő nap
Homíliavázlat
A Szentháromság ünneplése
Lelkiség
A HÉT SZENTJE
Prágai Szent Ágnes szűz
Ismerjétek fel méltóságotokat!
A hét liturgiája
C év
Katolikus szemmel
Magunkat büntetnénk, ha...
Mindennapi kihívások közepette...
Negyvenéves a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa
Olvasunk
(ezerötszáz gyors)
Lapszél
Isten ölelésében
Élő egyház
Kálmán Orsolya kitüntetése
A hit kihívása
Nemzetközi konferencia a katekézisről
Az imaapostolság szándékai június hónapra
Élő egyház
Kommunikáció
Mint űrhajós...
Fórum
Amikor Vénusz Napba öltözik
Ritka csillagászati jelenség
Lélekgyógyító
Gallus Klára halálára
Pünkösdi üzenet
Egy hét
Az Olvasó írja
Mariazelli "árnyképek"
Fórum
Visszatérni sem könnyű
Az Isteni Szeretet Leányai
Fórum
A nyolcvanas évek
Az egyház a diktatúra időszakában
Akinek füle van...
Fórum
Az Európai Unió - egy diák szemével
Kereső tizenévesek az interneten
Szentlélektől vezérelve
A kaposvári plébános hagyja dolgozni az angyalokat is
Ifjúság
Aki régen tép
Szólj hozzá!
A láthatatlan felé
Ez az a nap Pécsett
Programajánló
Egyházmegyei ifjúsági tábor Szegeden
Rejtvény
Kultúra
Túlélni Trianont
Imádság háború után
"Fesztiválország"
A Hősök napján
Zebegényi utca
Paletta
Mozaik
A hortobágyi halastavaknál
Mariazell és Magyarország
Egy zarándokhely emlékezete
A költő halálának emlékezete
Egyházak focibajnoksága

 

Amikor Vénusz Napba öltözik

Ritka csillagászati jelenség

Az emlékezetes 1999. augusztusi napfogyatkozáshoz valamelyest hasonló csillagászati jelenségnek lehetünk szemtanúi június 8-án, amikor a Vénusz bolygó Nap előtti átvonulását figyelhetjük meg. Ez a jelenség a csillagászok által előre jól kiszámítható módon, meghatározott ciklus szerint (8-121,5-8-105,5) évenként ismétlődik. Legutóbb 1882-ben volt megfigyelhető, aki viszont most lemarad róla, az legközelebb 2012-ben vigasztalódhat.

És hogy pontosan mit is láthatunk június 8-án? Reggel 7 óra 19 perctől délután 13 óra 23 percig egy apró fekete pont halad el a Nap korongja előtt.

A jelenség megfigyelésének eddigi krónikája számos magyar, illetve egyházi vonatkozást is rejt. A távcső feltalálása előtti korszakból, az ókori civilizációk, majd a középkor világából egyetlen megfigyelés sem ismeretes. 1639-ben, az angliai Liverpoolban zajlott, ahol Jeremiah Horrocks angol lelkész volt elsőként szemtanúja az átvonulásnak. 1761-ben már sorra épültek megfigyelőállomások, és expedíciók sora indult a világ minden tája felé - magyarok is ebben az esztendőben figyelhették meg először a csodálatos égi tüneményt. Hell Miksa jezsuita csillagász a bécsi egyetemi csillagvizsgáló igazgatójaként, míg két rendtársa, Weiss Ferenc igazgató és Sajnovics János obszervatóriumi asszisztens a nagyszombati csillagvizsgálóból követhette nyomon, amint a "Vénusz Napba öltözik".

Az igazán nevezetes dátum azonban 1769. június 3. Ekkor a már tapasztalt két észlelő, Hell és Sajnovics a dán uralkodó meghívására két évig tartó, nyolcezer kilométeres szárazföldi és tengeri expedíció során Európa egyik legészakibb pontjáról, a jelenleg Norvégiához tartozó Vardö szigetéről hajtotta vére megfigyeléseit. A két tudós férfiú a pozitív észlelés mellett - melynek segítségével később nagy pontossággal kiszámították a Föld és a Nap távolságát - sok további érdekes eredménnyel járult hozzá a tudomány fejlődéséhez. Lappföldön járva Sajnovics először foglalkozott a finnugor nyelvrokonság kérdésével. A tordasi nemesi családból származó tudóst joggal tekinthetjük az összehasonlító nyelvtudomány hazai úttörőjének. A magát mindig magyarnak valló Hell Miksát - vagy ahogy világszerte ismerik, Maximilian Hellt - pedig azóta három nemzet is magáénak tudja, hiszen selmecbányai születésű lévén a Felvidéken szlováknak tekintik, míg családjának német eredete, valamint a bécsi kapcsolódási pontok miatt az osztrákok is saját honfitársukként tisztelik. A magyar megfigyelőknek egyébként páratlan szerencséje volt, hiszen a jelenség észlelésére induló expedíciók többsége a felhők miatt nem járt sikerrel. Rajtuk kívül még a híres tengerész, James Cook említhető, aki a frissen "meglelt" Tahiti szigetén látta az átvonulást. Fontos adalék, hogy Cook kapitány ezen útja során fedezte fel Ausztráliát és Új-Zélandot is.

2004-ben pedig azt reméljük, hogy a XXI. század mai megfigyelői, így az Új Ember olvasói is kedvező időjárási körülmények között, egy szép nyári napon láthatják mindazt, amit egykoron a kiváló magyar jezsuiták emberpróbáló körülmények között észlelhettek.

Azoknak, akik magáról a jelenségről, illetve az eseménnyel kapcsolatos távcsöves bemutatásokról addig is többet szeretnének tudni, melegen ajánljuk a hazai észleléseket koordináló Magyar Csillagászati Egyesület erre a speciális alkalomra létrehozott Vénusz-átvonulás honlapját, a venuszatvonulas.csillagaszat.hu internetes portált.

Ismételten felhívjuk a figyelmet: megfelelő fénycsökkentő eszköz nélkül - szabad szemmel és távcsővel egyaránt nagyon veszélyes a Napba tekinteni, az óvatlanság könnyen vakságot okozhat! Az 1999-es napfogyatkozás-néző szemüvegek - ha megfelelő állapotban vannak - kiválóan alkalmasak a megfigyelésre, de a túlexponált film, a kormozott üveg vagy a flopi nem ad kellő védelmet.

Rezsabek Nándor

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu