Uj Ember

2004.06.06
LX. évf. 23. (2913.)

Szentháromság vasárnapja

Főoldal
Címlap
Magyarok pünkösdje
Csíksomlyó-Máriaremete-Gellért-hegy
IV. Károly boldoggá avatása
Vészhelyzetben a katolikus iskolák...
Pápai Lajos püspök helyzetértékelése
Svájcban a Szentatya
Tőlünk és általunk...
Lelkiség
Eljön - és velünk marad
Szentírás-magyarázat
Léted világít, mint az égő nap
Homíliavázlat
A Szentháromság ünneplése
Lelkiség
A HÉT SZENTJE
Prágai Szent Ágnes szűz
Ismerjétek fel méltóságotokat!
A hét liturgiája
C év
Katolikus szemmel
Magunkat büntetnénk, ha...
Mindennapi kihívások közepette...
Negyvenéves a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa
Olvasunk
(ezerötszáz gyors)
Lapszél
Isten ölelésében
Élő egyház
Kálmán Orsolya kitüntetése
A hit kihívása
Nemzetközi konferencia a katekézisről
Az imaapostolság szándékai június hónapra
Élő egyház
Kommunikáció
Mint űrhajós...
Fórum
Amikor Vénusz Napba öltözik
Ritka csillagászati jelenség
Lélekgyógyító
Gallus Klára halálára
Pünkösdi üzenet
Egy hét
Az Olvasó írja
Mariazelli "árnyképek"
Fórum
Visszatérni sem könnyű
Az Isteni Szeretet Leányai
Fórum
A nyolcvanas évek
Az egyház a diktatúra időszakában
Akinek füle van...
Fórum
Az Európai Unió - egy diák szemével
Kereső tizenévesek az interneten
Szentlélektől vezérelve
A kaposvári plébános hagyja dolgozni az angyalokat is
Ifjúság
Aki régen tép
Szólj hozzá!
A láthatatlan felé
Ez az a nap Pécsett
Programajánló
Egyházmegyei ifjúsági tábor Szegeden
Rejtvény
Kultúra
Túlélni Trianont
Imádság háború után
"Fesztiválország"
A Hősök napján
Zebegényi utca
Paletta
Mozaik
A hortobágyi halastavaknál
Mariazell és Magyarország
Egy zarándokhely emlékezete
A költő halálának emlékezete
Egyházak focibajnoksága

 

Mindennapi kihívások közepette...

Negyvenéves a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa

1964 pünkösdjén hozta létre VI. Pál pápa a Nem keresztények Titkárságát. Ugyanerre az évre esett a pápa Ecclesiam suam kezdetű enciklikájának amegjelenéseis a párbeszédről. A pápa indiai útja és a vallások képviselőivel való találkozása rendkívüli módon motiválta a zsinat munkáját, és elősegítette, hogy az egyház a nyugati világ határain túlra is tekintsen, és vállalja a kapcsolat felvételét a többi vallással. A titkárság 1988-ban a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa nevet vette fel. Céljai között szerepel a II. vatikáni zsinat szellemében a katolikusok és más vallások közötti párbeszéd, a kölcsönös tisztelet és együttműködés előmozdítása, valamint a vallásokkal foglalkozó tanulmányok elkészítése és a párbeszédre alkalmas személyek képzése.

Mindennapi tapasztalat, hogy egyre több vallás képviselteti magát az egykor színtiszta keresztény országokban. Ez a kihívás nemcsak a vallástudomány, hanem a világban élő ember számára is kihívást jelent, hiszen a konfliktusra és a párbeszédre is alkalmat ad, amely a teológia oktatásában, egy hittancsoportban, közös baráti összejöveteleken, sőt esküvő vagy keresztelő alkalmával is felmerülhet.

A II. vatikáni zsinat (1962-1965) Nostra aetate kezdetű nyilatkozata (1965) és több tanítóhivatali megnyilatkozás, valamint a Nemzetközi Teológiai Bizottság dokumentuma is foglalkozott ezzel a problémával. Ide sorolhatjuk még a Redemptoris missio (1990) és a Veritatissplendor (1993) enciklikákat, melyek szintén eligazító jellegűek. 2000. augusztus 6-án pedig a Dominus Iesus nyilatkozat erősítette meg az egyház álláspontját a más vallásokkal kapcsolatban.

A minket körülvevő világban a spiritualitás iránt oly nagy a "kereslet", hogy ezt a jelenséget az egyház sem hagyhatja figyelmen kívül. Különböző keleti vallások a hagyományos keresztény területen kínálják újszerű élményvilágukat. A vallási utakat követő ember általában szellemi igénye miatt lép a nem keresztény tanok ösvényére, mivel a hagyományos vallásokban nem találja meg azt, amit keres. Tanulva az egyház múltjából, a válaszadás tekintetében nem szabad megfeledkezni a belső misszióról sem, mert sokakat éppen az távolít el az egyháztól, hogy nem kapnak semmilyen lelki táplálékot, és ennek hiányában fordulnak a keleti "üdvtechnikák" felé.

A Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa a dialógus gyakorlati megvalósítása szempontjából 1993-ban levelet intézett az ázsiai, amerikai és óceániai püspöki konferenciák elnökeihez, melyben a hagyományos vallásokkal szemben megnyilvánuló lelkipásztori gondoskodásra hívta fel a figyelmet. Mivel olyan hatalmas tömegekről van szó - például muzulmánok, hinduisták, buddhisták, sintoisták esetében -, akik nem hallottak sem az egyházról, sem pedig Jézus Krisztusról, ezért a kezdeményezésnek a kereszténység részéről kell kiindulnia.

A titkárság az 1984. évi ülésén jelentős dokumentumot adott ki A más vallások követőivel való egyházi magatartásról címmel. A II. vatikáni zsinat Lumen gentium dogmatikus konstitúciója az egyházat az üdvösség egyetemes szentségének tekintette, amellyel az Atyának az a szándéka, hogy a világba küldött Fia által minden embert ide vezessen.

Huszonöt évvel a Nostra aetate nyilatkozat kihirdetése után a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa és a Népek Evangelizációja kongregáció a vallási párbeszéd előmozdítása érdekében 1991-ben közös dokumentumot adott ki Párbeszéd és igehirdetés címmel, amely szem előtt tartja mind a vallásközi dialógus fontosságát, mind pedig Krisztus Evangéliumának hirdetését.

A vallások felé való közeledésnek egyik nagy jele a békéért való világ-imanap, melyre 1986. október 27-én került sor. II. János Pál pápa itt kifejtette: ez a nap a II. vatikáni zsinat folytatása és konkrét alkalmazása. A 2001. szeptember 11-i tragikus események főszereplői olyan személyek voltak, akik az iszlám nevében követték el szörnyű bűntettüket. A pápa a békéért való további küzdelmében 2002. január 24-én ismét Assisibe hívta a vallások képviselőit a békéért való közös imádságra.

Alapvető felismerés a XXI. század kereszténysége számára, hogy más vallások és újszerű spirituális megnyilvánulások ismerete nemcsak saját tisztánlátásunkat erősíti, hanem a Krisztustól kapott küldetés felelős teljesítését is.

Nemcsak teológiai igény, hanem a társadalmi szükségszerűség is kényszeríti a mai keresztény egyházak vezetőit - és köztük a római katolikus egyház püspökeit is -, hogy keressék és megtalálják azokat a módokat, amelyekkel megközelíthetik az európai jellegű társadalmaktól eltérő országok vallási gyökereit, szokásaikat és viselkedését.

Kránitz Mihály

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu