Uj Ember

2004.03.15
LX. évf. 11. (2901.)

Szent József,
az egyház
védőszentje

Főoldal
Címlap
Ketrecbe zárt templom
A nemzeti megmaradás szimbóluma...
Közös beadvány az esélyegyenlőségi törvénnyel kapcsolatban
A püspöki kar tavaszi üléséről
Hitre hangolt életek
A püspöki konferencia kitüntetéseinek átadása
Erdő Péter bíboros, prímás párizsi konferenciabeszéde
A reménysugár fényét várva
Lelkiség
Utolsókból elsők lehetünk
Szentírás-magyarázat
Térjetek meg! Még van idő!
Homíliavázlat
Megerősítés az úton
Liturgia
Imádkozzuk helyesen a Miatyánkot! (1.)
(Különösen papok és előimádkozók figyelmébe)
A hét szentjei
Szent Patrik püspök
A hét liturgiája
(C év)
Katolikus szemmel
Március 15.
Ne veszítse ízét a só!
Ha a bevásárlókocsi beszélni tudna
Új "műsor"
(ezerötszáz gyors)
Lapszél
Tűzzel-vassal?
Élő egyház
Rendelkezzünk adónkról az egyház javára!
Seregély István érsek levele a plébánosokhoz
Újra szól a Hősök harangja
Az 1879-es árvízre emlékeznek Szegeden
A keresztény újságírók felelőssége a mai világban
Az UCIP rendezvénye Leányfalun
Semmi antiszemitizmus...
Orgonista-kántor-találkozó Zsámbékon
Szerzetesrendek ma Magyarországon
HÁTTÉR
Élő egyház
"Hiszek, mert imádkozom..."
Karl Rahner, a XX. század egyik meghatározó teológusa
Fórum
Úton vagyunk - Istentől Istenig
Három nemzet kegyhelye
Kühár Ede magyar lelkész Mariazellről
Az Úr házai és szolgálói (8.)
Az Olvasó írja
"Sebaj, mi mindent rendbe hozunk..."
Fórum
Amit egynek tesztek...
Az első magyar alapítású női szerzeteskongregáció: a Szociális Misszióstársulat
Fórum
Egyházunk a kommunizmus idején
A hatvanas évek
Fórum
Balbina, az Örök Város "népszerű" szentje
A bíboros-prímás római címtemploma
Ifjúság
W. W. J. D.
Avagy mit üzennek a karkötők
Pályázat művészettörténész- hallgatóknak
Ifjúsági világtalálkozó Kölnben
Előtalálkozó Bambergben
Templom a Bibliában
Rajzpályázat 6-18 évesek számára
Harminc perc Taizé csöndjéből
A tanítás hivatásában
Minden reggel
Hangulatjelentések
Rejtvény
Hat és tizenkét év közöttieknek
Kultúra
Mi nyerünk ma!
Beavatás a csodába
Jótékonysági hangverseny a dévai Szent Ferenc Gyermekotthon javára
II. Kárpát-medencei Versmondó Találkozó
A huszárgomb
PALETTA
Helyesbítés
Mozaik
Magyar irodalom Rómában
Megnyílt a Kráter Könyvesház
Komolyan veszik a "házasságot"...
Jubileumi gyermeknap Nyíregyházán

 

Amit egynek tesztek...

Az első magyar alapítású női szerzeteskongregáció: a Szociális Misszióstársulat


A kápolna

"Amit egynek tesztek a legkisebbek közül, azt nekem teszitek." Máté evangéliumából származik a mondat, amely a Szociális Misszióstársulat tagjainak a közösség alapítása óta irányadó programot jelent. Vannak, akik talán azt mondják: túl sok szerzetesrend működik szerte az országban, jobb lenne néhány közösségben összevonni a lelki és cselekvési erőt. Amikor azonban közelebbről megismerjük a férfi és a női szerzeteseket, mindig kiderül, ha kevesen vannak is, s talán idősebbek is, mégis a lelki élet és a cselekvés újabb és újabb színét mutatják föl. A szerzetesség a közösség fizikai valóságánál mindig jóval nagyobb hatással formálja maga körül a világot. Ezt éreztem akkor is, amikor a Misszióstársulat tagjaival találkoztam.


Cecília nővér

Amikor a szociális helyzet nehezebbé vált Magyarországon, az első világháború előtt, az elhagyatottak - köztük is a fiatal lányok - egyre inkább segítségre szorultak. S akkor akadt valaki, aki közösségben igyekezett támogatni őket. Farkas Edith tanítónőképzőt végzett, s harmincesztendős volt, amikor 1908-ban megalapította az első magyar női szerzetesi kongregációt, amely Prohászka Ottokár püspök lelki irányítása mellett szerveződött. Később, 1923-ban ebből a közösségből vált ki a Schlachta Margit vezette Szociális Testvérek Társasága.


Gabriella nővér

- Az újjáalakulás idején a közösség tagjait azok alkották, akik 1950-ben is a szerzetesrendhez tartoztak, vagy voltak időközben titokban belépők is? - kérdem Simon Anna Gabriella nővért, rendi előljárót, aki a régi időkre személyesen nem emlékezhet.


Új épületszárny - a Széchenyi Terv támogatásával

- Hozzánk a szétszóratás idején senki nem lépett be titokban. Akkori főnöknőnk ugyanis - éppen a társulat védelmében -, nem engedélyezte ezt. A nővérek családjukkal vagy plébániákon éltek tovább, s keresték a megélhetés és a missziós munka lehetőségeit.


A szikszói óvodában

1990-ben hetvenen éltek még az 1950-ben kétszáz fős közösségből, többségükben idős nővérek. Ma huszonhatan vannak összesen, az újraindulás óta hatan léptek be. Gabriella nővér, általános főnöknő is közéjük tartozik. Az ő irányító tevékenységét segítik a többi nővérek.


Csobánka - régen és ma

A társaság munkaprogramja az alapító szándéka szerint a következőkben foglalható össze: szociális természetű feladatok - ami a családvédelmet, a szegénygondozást, az idősek ellátását jelenti -, ifjúság- és gyermekvédelem, nevelés és oktatás; liturgikus apostolkodás; egyházközségi munka és hitoktatás, illetve részvétel a katolikus nőmozgalomban, a kültagság szervezése és együttműködés velük.


Mindez teljes társadalmi programot ölel föl, aminek teljességében aligha felelhet meg egy mai, kislétszámú szerzetesközösség. Ám figyelmeztet jelmondatuk: "Amit egynek tesztek a legkisebbek közül..." - Vagyis a cselekvésre mindig nyílik lehetőség.

Az újjáéledés időszakában természetesen képtelenek minden területen a régen vállalt munkát folytatni. A rend története tanúsítja: céljai megvalósításához annak idején széles eszköztára volt. Lelkigyakorlatokat szerveztek, szociális vezetőképző tanfolyamokat tartottak, sajtóval rendelkeztek, könyvkiadással foglalkoztak. Szociális intézményeket tartottak fönn: missziósházakat, iskolákat, napköziotthonokat, népkonyhákat. Országos szervezőmunkát végeztek a katolikus nők körében, akiket asszonyszövetségekbe, ifjúsági csoportokba, kistestvérmozgalomba tömörítettek. A szervezőmunka célja - ma is ezt vallják a nővérek - a keresztény közszellem erősítése a női társadalomban rejlő értékes vallásosság alapján. Jelen voltak a segélyezésben, a kórház-, fogház-, menhely- és gyármisszióban.

Ma mit tudnak mindebből vállalni? - kérdem, és Beöthy Zsuzsanna Cecília nővér mondja:

- Mindenképpen a Szentlélek Úristen segítségének kell tulajdonítanunk, hogy nálunk lényegesen nagyobb rendekkel összehasonlítva is szép számmal működnek intézményeink.

- Amikor vissza lehetett igényelni az ingatlanokat - folytatja Gabriella nővér -, előző főnöknőnk, Mogyorósi Erzsébet Józsa nővér visszakérte korábbi épületeinket, ingatlanjainkat. Szikszón kilencvennégy gyermekkel óvodánk működik, szeretetotthonunk pedig - tudatosan nevezzük így - tizenhét idős embernek ad otthont. Szeretnénk a tetőteret beépíteni, s ezzel is újabb férőhelyeket kialakítani.

Szikszón nem élnek még nővérek. Világiak irányítják az intézményeket.

- Misszióstársulatunk kettős arculatú - mondja az elöljáró nővér. - Beltagjai és kültagjai egyaránt vannak. Ez utóbbiak közül tavaly pünkösdkor a budai, Krisztina körúton lévő anyaházban huszonnégyüket avattuk. Szikszón és Keszthelyen ugyancsak működik kültagközösségünk. A társulat jelenlegi létszáma, életkori összetétele miatt intézményeink legnagyobb részét ma a kültagok és elkötelezett, lelkes világi munkatársak működtetik. Ez is mutatja, hogy a szerzetesség nem valamiféle elszigetelt lelki és cselekvési tér, hanem nagyon is az élet középpontjában áll. A világban élők számára tájékozódási pont, önmaguk katolikus keresztény voltának megéléséhez.

Keszthelyen - a premontrei rend egykori rendházának épületében - házvezetőnő-képző működik, és a szociálisgondozó- és ápoló-képzés folyik. Hátrányos helyzetű - részben állami gondozott vagy nehéz családi háttérrel rendelkező - leányokat fogadnak, akik így szakmát kapnak, s mint a nővérek örömmel mondják, az eddig végzettek megállják a helyüket.

Budapesten, a Tusnádi utcában egy kis földszintes ház állott korábban, ahol két nővér lakott 1950 után. A szétszóratás idején ezt tekintették a társulat tagjai anyaházuknak. 1990 után emeletessé bővítették, majd amikor 2000-ben Krisztina körúti, eredeti anyaházukba visszaköltözhettek, a Tusnádi utcában főiskolás, egyetemista lányoknak alakítottak ki kollégiumot.

A Krisztina körúti épület - a krisztinavárosi templom szomszédságában - évtizedekig részben önkormányzati célokat szolgált, illetve egy szakközépiskolának adott helyet. Ma ismét itt működik a társulat központja és a Farkas Edith Szeretetotthon az idős nővérek és világiak részére. Az épület másik felében a zsámbéki Apor Vilmos Főiskola szociálpedagógiai és hittanári szaka működik.

Vidéken két nővérük lát el fontos munkát. . Egyikük, Németh Erzsébet Klára Tolna megyében él, ahol négy községben egyházközségi lelkipásztori kisegítő, másik nővérük, Kőrösi Erzsébet Ágnes Gyöngyösön lakik, később Szikszón szándékozik lelkigondozói feladatot vállalni. A mátraalji városban hajléktalanok ellátásával, hitoktatással foglalkozott, a máltaiak munkáját segítette, most súlyos beteg testvérét ápolja.

Csobánkán, Dobogókő felé menet, balról tornyos villaépület ragadja meg a tekintetet. Prohászka Ottokár püspök hatvanadik születésnapjára közadakozásból vásárolták, s a püspök a Misszióstársulatnak adta. A nővérek Ottokár hadiárvaház néven az első világháborúban árván maradt lányokat neveltek ott, s nevelőotthonként működött egészen az 1950-es szétszóratásig.

Miután a nővérek visszakapták az ingatlant, a terület egy részét használatba adták a Közép-európai Cserkészpark Alapítványnak. Ők már részben rendbe hozták a kastélyépülettel szemközti, egykori iskolát és gazdasági területet, s európai cserkészfiatalok táboroztatására, továbbképzésére használják.

A kastélyban hitéleti, kulturális és oktatási tevékenységet szeretnének folytatni, a főépület körüli házakban pedig középsúlyos értelmi fogyatékosoknak zeneiskolát létrehozni. Egy német módszerrel - szép eredményeket értek el már ezzel - a fogyatékkal élők színek szerint ismerik föl a hangokat. Gabriella nővér, aki általános iskolai tanítónő, már húsz éve foglalkozik értelmi fogyatékosokkal. Van egy kislány, aki zenei téren annyira fejleszthető, hogy már négykezest játszik a zongorán.

Gabriella nővér útja 1990 után vezetett a közösségbe:

- Mindig szociális érzelmű voltam. Általános iskolai pedagógusként igyekeztem a rászorulókon segíteni. Például állami gondozott gyerekeknek rendszeres szabadidős foglalkozásokat tartottam. Gyermekkorom óta élt bennem a hivatás, hogy szerzetes legyek, de nem volt rá lehetőségem. Azután egy lelkigyakorlaton találkoztam az egyik társulati nővérrel, akinek révén azonnal éreztem, itthon vagyok ebben a közösségben.

Cecília nővér, aki huszonnyolc esztendeig a Mezőhegyesi Állami Gazdaság agrokémikusaként dolgozott, így vall hivatásáról:

- Özvegy vagyok, egy felnőtt fiam van. 1990-ben, miután meghalt a férjem, beléptem a társulatba. Ide vezető utamat rendünk karizmája határozta meg. Amire addig - elkötelezett hittel és vallási élettel - vágytam, az társulatunk konstitúciójában jól nyomon követhető: különleges módon a Szentléleknek szentelt közösség vagyunk. Az evangéliumi tanácsok követése közösségben - a liturgia erejével - többletet adhat ahhoz, amit eddig is végeztem. Mindig igyekeztem segíteni az elesetteken, testi-lelki rászorultakon. Közben elvégeztem a teológiát, s négy évig hittant tanítottam.

- Gyermeke mit szólt az elhatározásához?

- Abban az időben ő is egyházi pályára szeretett volna lépni, de időközben kiderült számára, hogy nem erre szól a hivatása. Akkor és most is támogat elhatározásomban. Egy édesanya a szerzetben is édesanya marad. Jóságos a rendem, mert megengedi, hogy közvetlenül is segítségére lehessek a fiamnak.

Tudattalanul éltem meg korábban a szerzetességet. Fiatal koromban gondolni sem lehetett arra, hogy szerzetes legyek, s az ezzel kapcsolatos ismereteim is gyérek voltak. Amikor családi állapotom szerint szabaddá váltam, nagy erővel tört fel bennem a vágy, hogy közösségben szolgáljam Istent és embertársaimat.

Gambár Éva Anna nővér szintén 1990 után lépett be a rendbe:

- Úgy gondoljuk, a Gondviselés vezetett ide valamennyiünket. Korábban egy termelőszövetkezetben könyvelőként dolgoztam, a szerzetességről vidéken nemigen hallottunk, nem is volt elképzelésem róla.Azóta azonban... - és halvány mosoly jelenik meg az arcán.

Hogyan élte meg Mózes Emma Ancilla nővér, aki a rendi folytonosságot képviseli, 1950 júniusát, a szétszóratás idejét?

- 1947-ben léptem be a Szociális Missszióstársulatba, Szikszón voltam jelölt. 1947 őszén indult meg ott a gazdasági iskola, s Kende Mercedes házfőnök nővér azt mondotta, hogy mindenkinek el kell végeznie.

Később Budára került, azután Balatonboglárra, s dolgozott a városmajori kórházmissziós házukban. 1950 májusában, néhány héttel a szétszóratás előtt tett fogadalmat, majd kényszerűségből hazatért szülőhelyére, Izsákra, s ott élt és dolgozott, lélekben szociális missziós nővérként.

- Telente például a szegény tanyai gyerekeknek ebédet főztünk, hogy a délelőtti és délutáni tanítás közben ne kelljen hazamenniük.Betegápolás, kántorkodás - amit éppen tenni kellett.Végeztem a munkámat, az állam részéről néha szóltak érte, néha nem.

A társulat bencés szellemiségű, Solymos Szilveszter atya a közösség lelki vezetője: rendszeresen vezet lelki napokat, rekollekciókat. Rozsályi Zoltán atya a Krisztina körúti szeretetotthon lakója és lelkipásztora, ő misézik naponta a nővéreknek.

Április elsejétől új épületszárnyat vesznek birtokba a szeretetotthonban. Kik kerülhetnek oda?

- Hatvanhat lakrésszel bővítjük a 2000 óta harminchat fővel működő otthonunkat. Nagy az igény az idősek részéről, különösen, hogy egyházi fenntartású intézménybe kerüljenek.

A Széchenyi Terv pályázat során nyert pénzösszeggel sikerült a bővítéshez fogniuk.

- A számos jelentkező közül azokat vesszük föl elsősorban, akik valóban rászorulnak. Huszonkét négyzetméteresek az új szobák, egyszemélyesek, fürdőszobával, ezenkívül négy olyan lakrészünk is van - nappalival és hálóval - ahová házaspárok költözhetnek.

Szinte elképzelhetetlen, honnan ennyi erő a munkához. Mégis, elsődleges a napi imaélet. Öt alkalommal mondanak zsolozsmát, ebben is próbálják követni a bencés életformát. A kápolna felújítása a közelmúltban nagy örömükre szolgált: Egy fedél alatt élhetünk Jézussal, s ez lelkierőt ad.

Puskás Eszter Margit nővér a közösség imavezetője, az ő föladata az épület helyiségeinek díszítése, csinosítása. Emellett - zenetanár lévén - a Mátyás-templom kórusába jár, s ott hegedűszóval dicséri az Istent.

Mindkét novícia idősebb korban lépett be a rendbe, pünkösdkor teszi le első fogadalmát.

- Szükségünk van tapasztalt, kegyelmi előélettel rendelkező nővérekre, hogy a társulat szellemét ők adják tovább. Imádkozunk új hivatásokért, hogy legyenek, akik továbbviszik a misszióstársulat karizmáját.

Elmer István

Fotók: Cser István

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu