Uj Ember

2004.03.15
LX. évf. 11. (2901.)

Szent József,
az egyház
védőszentje

Főoldal
Címlap
Ketrecbe zárt templom
A nemzeti megmaradás szimbóluma...
Közös beadvány az esélyegyenlőségi törvénnyel kapcsolatban
A püspöki kar tavaszi üléséről
Hitre hangolt életek
A püspöki konferencia kitüntetéseinek átadása
Erdő Péter bíboros, prímás párizsi konferenciabeszéde
A reménysugár fényét várva
Lelkiség
Utolsókból elsők lehetünk
Szentírás-magyarázat
Térjetek meg! Még van idő!
Homíliavázlat
Megerősítés az úton
Liturgia
Imádkozzuk helyesen a Miatyánkot! (1.)
(Különösen papok és előimádkozók figyelmébe)
A hét szentjei
Szent Patrik püspök
A hét liturgiája
(C év)
Katolikus szemmel
Március 15.
Ne veszítse ízét a só!
Ha a bevásárlókocsi beszélni tudna
Új "műsor"
(ezerötszáz gyors)
Lapszél
Tűzzel-vassal?
Élő egyház
Rendelkezzünk adónkról az egyház javára!
Seregély István érsek levele a plébánosokhoz
Újra szól a Hősök harangja
Az 1879-es árvízre emlékeznek Szegeden
A keresztény újságírók felelőssége a mai világban
Az UCIP rendezvénye Leányfalun
Semmi antiszemitizmus...
Orgonista-kántor-találkozó Zsámbékon
Szerzetesrendek ma Magyarországon
HÁTTÉR
Élő egyház
"Hiszek, mert imádkozom..."
Karl Rahner, a XX. század egyik meghatározó teológusa
Fórum
Úton vagyunk - Istentől Istenig
Három nemzet kegyhelye
Kühár Ede magyar lelkész Mariazellről
Az Úr házai és szolgálói (8.)
Az Olvasó írja
"Sebaj, mi mindent rendbe hozunk..."
Fórum
Amit egynek tesztek...
Az első magyar alapítású női szerzeteskongregáció: a Szociális Misszióstársulat
Fórum
Egyházunk a kommunizmus idején
A hatvanas évek
Fórum
Balbina, az Örök Város "népszerű" szentje
A bíboros-prímás római címtemploma
Ifjúság
W. W. J. D.
Avagy mit üzennek a karkötők
Pályázat művészettörténész- hallgatóknak
Ifjúsági világtalálkozó Kölnben
Előtalálkozó Bambergben
Templom a Bibliában
Rajzpályázat 6-18 évesek számára
Harminc perc Taizé csöndjéből
A tanítás hivatásában
Minden reggel
Hangulatjelentések
Rejtvény
Hat és tizenkét év közöttieknek
Kultúra
Mi nyerünk ma!
Beavatás a csodába
Jótékonysági hangverseny a dévai Szent Ferenc Gyermekotthon javára
II. Kárpát-medencei Versmondó Találkozó
A huszárgomb
PALETTA
Helyesbítés
Mozaik
Magyar irodalom Rómában
Megnyílt a Kráter Könyvesház
Komolyan veszik a "házasságot"...
Jubileumi gyermeknap Nyíregyházán

 

Három nemzet kegyhelye

Kühár Ede magyar lelkész Mariazellről

"Az öreg Mariazell már nem egyedülálló Európában, számos kegyhelyre zarándokolhatnak a Szűzanya tisztelői, a hozzá közbenjárásért fordulók." Kühár Ede bencés atya, mariazelli magyar lelkész írta e sorokat az elmúlt évi nagy magyar zarándoklat meghívójában. "Öreg Mariazell"-nek nevezte, hiszen a hagyomány szerint 1157-ben vezetett erre a Sankt Labrecht-i bencés kolostor egyik szerzetesének térítő útja. Közel nyolcszázötven évvel ezelőtt épített a magával hozott, hársfából faragott Madonna-szobornak s magának kis lakot, "cellát" a Bürgeralpen tövében. Az ismert Mária-kegyhelyek többsége évszázadokkal később keletkezett.


Az első templomocskát I. Henrik morva fejedelem építtette itt, hálából, amiért a zelli Szűzanya közbenjárására feleségével együtt meggyógyult kínzó betegségéből. Mariazell hírét azonban a mi Nagy Lajos királyunk alapozta meg. A török felett a Balkánon aratott nagy győzelme után gazdagon felszerelt, gyönyörű, gótikus templomot építtetett a korábbi kápolna helyén, 1378-ban. Ebből ma is áll a középhajó, és a két, XVIII. századi barokk torony között a kilencven méter magas, gótikus torony. Mariazell azóta Közép-Európa legnépszerűbb zarándokhelye, s a magyar múlt számos emlékének őrzője, egyszersmind máig a magyarok által leglátogatottabb külországi búcsújáró hely.

A bazilika Szent László kápolnájában nyugszik Szelepcsényi György hercegprímás, s ugyancsak ez a kápolna fogadta be egy időre Mindszenty József bíboros holttestét, aki "engedelmességből vette magára a számkivetés nehéz keresztjét, s aggastyánként lett a világban szétszórt magyarság hű pásztora és igaz atyja."

A magyarság Nagy Lajos király óta szorosan kapcsolódik Mariazellhez, 1957 óta pedig állandó magyar lelkész is szolgálja a magyar zarándokokat. Sümegh Lothár bencés atya ötvenhatos menekültként került ide, őt az Erdélyből való Schuller József követte. 1992-ben a mariazelli házfőnök állandó magyar bencést kért Pannonhalmától. Először Pálmai Godofréd érkezett, az idén pedig éppen tíz esztendeje lesz annak, hogy Kühár Ede itt szolgál. Korábban harminckilenc éven át tanított a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnáziumban.

Az Őrségben, Pártosfalván született. Szülőfaluja ma Szlovéniához tartozik, a II. világháború előtt az akkori Jugoszláv Királyság része volt. Bencés nagybátyja, Kühár Flóris példája vonzotta Pannonhalmára éppen abban az időben, amikor Pártosfalva néhány évre visszakerült Magyarországhoz. 1945-ben öltötte magára a habitust, majd az állam és az egyház közötti 1950-es, úgynevezett megegyezést követően ő volt az első fiatal bencés, akit a rend Budapestre küldött egyetemre. 1957-ben Győrbe került, mint kémia-biológia szakos tanár. Egykori tanítványai között több pap és bencés szerzetes van, s négy püspök is: Bíró László, Ladocsi Gáspár, Ternyák Csaba és Veres András.

Mariazellben, természetesen amellett, hogy az itteni bencés közösség életét éli, elsődleges feladata, hogy a magyar zarándokok szolgálatára álljon. Minden csoportnak mond magyar misét, elmegy velük a kálváriára, a rózsafüzér útra. Szentgyónást mindig lehet nála végezni. Szlovén iskolába járt, így a szlovén zarándokokat, valamin (szlovén nyelvismerete alapján) a szlovákokat, horvátokat, sőt a cseheket is gyóntatja. Hogy németül misézik és gyóntat, az itt magától értetődő.

A Mariazellbe érkező csoportok többnyire nyitottan, a hely szelleme iránti fogékonysággal érkeznek - mondja -, de aki az elején kevésbé lelkes, a végére az is egészen áttüzesedik. Egyszer egy kórus a szokástól eltérően nem kért szentmisét. Ők, mint mondták, csak énekelni szeretnének a templomban. Régi szakszervezeti énekkar volt, vitte őket a megszokott lendület... Ha nem, hát nem. Gyönyörűen felöltöztek, felálltak a kegyoltár előtt, s énekeltek. Amikor befejezték, mégiscsak meghallgattak néhány szót a zelli Szűzanyáról s a kegytemplom történetéről. Az imameghallgatásokról, a testi, lelki gyógyulásokról. Addig-addig, hogy - bizonyára az énekesek is cipeltek magukkal fájdalmakat, bánatokat - másnapra mégiscsak kérték, hogy részt vehessenek szentmisén. Többen gyóntak, beszéltek otthon maradt betegeikről, családi szomorúságaikról. Mintha kicserélték volna őket, megkönynyebbülten, bizonyára megújult reménnyel a szívükben mentek haza. Ede atya úgy véli: bizony, ez is csoda!

A zelli Szűzanya három nemzet oltalmazója: Magna Mater Austriae, Magna Domina Hungarorum és Mater Slavorum Gentium. A Közép-európai Katolikus Találkozó záró zarándoklatán, májusban, együtt lesznek itt e népek gyermekei. Köztük mi, magyarok, akiknek egykori királya - Európáért vívott csatájának sikeréért hálából - európai rangú templomot emelt e helyen. Ma, az uniós csatlakozás küszöbén, ugyancsak küzdelmekkel terhes Mária Országának élete. Az ellen most nem messziről tör felénk, most köztünk van: a pénz, az anyagiasság, a hamis hatalmi propaganda, a nép becsapottsága. De túléltünk már nehezebb időket is, s mint Kühár Ede mondja: hála Istennek, ma is nagyon sok az engesztelő, imádkozó magyar. A Úr ezer éven át megtartott bennünket, hát most is van remény!

Szikora József

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu