Uj Ember

2004.03.15
LX. évf. 11. (2901.)

Szent József,
az egyház
védőszentje

Főoldal
Címlap
Ketrecbe zárt templom
A nemzeti megmaradás szimbóluma...
Közös beadvány az esélyegyenlőségi törvénnyel kapcsolatban
A püspöki kar tavaszi üléséről
Hitre hangolt életek
A püspöki konferencia kitüntetéseinek átadása
Erdő Péter bíboros, prímás párizsi konferenciabeszéde
A reménysugár fényét várva
Lelkiség
Utolsókból elsők lehetünk
Szentírás-magyarázat
Térjetek meg! Még van idő!
Homíliavázlat
Megerősítés az úton
Liturgia
Imádkozzuk helyesen a Miatyánkot! (1.)
(Különösen papok és előimádkozók figyelmébe)
A hét szentjei
Szent Patrik püspök
A hét liturgiája
(C év)
Katolikus szemmel
Március 15.
Ne veszítse ízét a só!
Ha a bevásárlókocsi beszélni tudna
Új "műsor"
(ezerötszáz gyors)
Lapszél
Tűzzel-vassal?
Élő egyház
Rendelkezzünk adónkról az egyház javára!
Seregély István érsek levele a plébánosokhoz
Újra szól a Hősök harangja
Az 1879-es árvízre emlékeznek Szegeden
A keresztény újságírók felelőssége a mai világban
Az UCIP rendezvénye Leányfalun
Semmi antiszemitizmus...
Orgonista-kántor-találkozó Zsámbékon
Szerzetesrendek ma Magyarországon
HÁTTÉR
Élő egyház
"Hiszek, mert imádkozom..."
Karl Rahner, a XX. század egyik meghatározó teológusa
Fórum
Úton vagyunk - Istentől Istenig
Három nemzet kegyhelye
Kühár Ede magyar lelkész Mariazellről
Az Úr házai és szolgálói (8.)
Az Olvasó írja
"Sebaj, mi mindent rendbe hozunk..."
Fórum
Amit egynek tesztek...
Az első magyar alapítású női szerzeteskongregáció: a Szociális Misszióstársulat
Fórum
Egyházunk a kommunizmus idején
A hatvanas évek
Fórum
Balbina, az Örök Város "népszerű" szentje
A bíboros-prímás római címtemploma
Ifjúság
W. W. J. D.
Avagy mit üzennek a karkötők
Pályázat művészettörténész- hallgatóknak
Ifjúsági világtalálkozó Kölnben
Előtalálkozó Bambergben
Templom a Bibliában
Rajzpályázat 6-18 évesek számára
Harminc perc Taizé csöndjéből
A tanítás hivatásában
Minden reggel
Hangulatjelentések
Rejtvény
Hat és tizenkét év közöttieknek
Kultúra
Mi nyerünk ma!
Beavatás a csodába
Jótékonysági hangverseny a dévai Szent Ferenc Gyermekotthon javára
II. Kárpát-medencei Versmondó Találkozó
A huszárgomb
PALETTA
Helyesbítés
Mozaik
Magyar irodalom Rómában
Megnyílt a Kráter Könyvesház
Komolyan veszik a "házasságot"...
Jubileumi gyermeknap Nyíregyházán

 

Hitre hangolt életek

A püspöki konferencia kitüntetéseinek átadása

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tavaszi ülésén kitüntetéseket adományozott olyan személyiségeknek, akik széles körű tapasztalataikkal, elkötelezettségükkel, szaktudásukkal hozzájárultak a környezetükben működő szervezetek segítéséhez, illetve az országban fogyatékkal élő gyermekek, felnőttek életminőségének javításához.


Seregély István érsek, az MKPK elnöke a Pro Ecclesia Hungariae-díjat Magyari Erzsébetnek, a Szent Gellért-díj arany fokozatát pedig Szilágyi M. Vilma és Szilágyi M. Izabella nővéreknek nyújtotta át a konferencia tagjainak jelenlétében március 3-án.

Szilágyi Vilma és Izabella nővérek a Miasszonyunkról Nevezett Kalocsai Iskolanővérek Társulatának tagjai siket szülők gyermekeiként látták meg a napvilágot, így korán megtapasztalhatták a hallássérültek, a siketek hátrányos helyzetét, perifériára szorultságát még az egyházi életben is. A kérdés az imádságok, a templomi együttlétek során már korán megfogalmazódott bennük: hogyan lehetne a Biblia igéit "hallhatóvá" tenni számukra is? Az első tapasztalatokat a családjuk ismeretségi körében élő siketek oktatásával szerezték. Később azért, hogy a szentmisén való részvétel, a szentségekhez járulás számukra is hitélmény lehessen, és hogy jobban bekapcsolódhassanak a hívők közösségébe, a szentmisék tolmácsolásával, hitoktatással elindították a hallássérültek pasztorációját. A siketek számára érthető nyelvezetre írták át a szentmise, a szentségek kiszolgáltatásának szertartásszövegét, az olvasmányokat, és Kis Misekönyv formájában kiadták az A, B, C év vasárnapi és ünnepnapi szentmiséinek egyszerűsített szövegeit. A hallássérültek hitoktatásához hittankönyveket készítettek, s tizenöt éve havonta szerkesztik a Hallássérültek Hírlevelét. Jelenleg hat vidéki városban tolmácsolnak szentmisén, keresztelőn, esküvőn, temetésen, orvosnál, kórházban és hivatalokban.

Amikor a nyolcvanas évek végén megindították a fogyatékkal élők iskolájában a hitoktatást, a tanulók 98 százalékát beíratták a hittanra, ma a hittanosok száma alig éri el az 50 százalékot. A tizennégy évvel ezelőtti táborozásokra olyan sokan jelentkeztek, hogy két turnust is kellett indítaniuk. A mai gyerekek már alig-alig érdeklődnek a vallási ismeretek iránt.

A nővérek véleménye szerint részben a megváltozott családi légkör dermeszti meg a gyermekekben a hit utáni vágyat. Nem értik, miért beszélnek úgy Istenről, mint Atyáról, mert ez a fogalom számukra távoli, hiszen a csonka vagy veszekedő családban nem a fennköltséget tapasztalják.

Budapesttel ellentétben Pécsett szaporodik a templomba járók száma. Szeretettel és érdeklődéssel tanulnak, készülnek a keresztségre, az elsőáldozásra.

Sok dolga adódnék Vilma és Izabella nővérnek szerte az országban, de erejük és lehetőségeik végesek. Azok a gyógypedagógusok, akik főiskolás korukban segítették a nővérek teljes embert kívánó munkáját, családot alapítottak. Egerben a kispapoktól kapnak segítséget, de az ő tanulási, gyakorlati rendjük is változó, ezért az utánpótlás nevelése meglehetősen akadozó.

A nehézségek ellenére rendszeresen tájékoztatják a siketek szövetségét a szentmise-lehetőségekről, de kevés az igény, sokszor még a papok sem ismerik a környezetükben élő hallássérült embertársaikat. A nővérek azonban - idős koruk ellenére - minden adandó alkalomra és meghívásra útra kelnek, hogy elvigyék Isten hangját a csend birodalmába...

Isten hangjával szól hozzánk a másik kitüntetett Magyari Erzsébet élete is. Seregély érsek méltató szavaiban azt hangsúlyozta, hogy a kitüntetett jogi szaktudásával nagyon sok segítséget nyújtott a magyarországi szerzetesrendeknek és plébániáknak, valamint a határon túli magyar közösségeknek.

A ferencesek harmadrendjének tagja egyetemista korában hallotta meg Isten hívó szavát, de szülei kérésére még a fogadalomtétel előtt szerette volna befejezni tanulmányait. A történelem azonban közbeszólt, mert 1947-ben politikai okok miatt édesapjával együtt először az Andrássy út 60.-ba, majd internálótáborba került, ahonnan 1948-ban szabadultak. 1953-ban édesanyjával s egy társával együtt szövetkezetet alapított, ahol utcára tett papok és szerzetesek dolgozhattak. Vallási elkötelezettségük miatt az ÁVH folyamatosan zaklatta a családot, ezért az egyetemet is csak később fejezte be. Jogtanácsosként az építőiparban talált munkát, s miután régi wardista társai segítségével - akiknek szintén adott jogi tanácsot - összeköttetésbe került a római katolikus egyházi karitásszal, két évtizeden át a szervezet jogi képviseletét is ellátta. Emellett az egyházközösséghez tartozó kislányok részére - karitászképzés címén - hittanórákat adott. Intézte a ferencesek jogi ügyeit, később a Kárpátaljai Ferences Misszió Alapítványt vezette, majd létrehozta a Kárpátalja Hitéletért Alapítványt, melynek munkájába a mai napig is részt vesz. A Ferences Világi Rend hivatali munkájából szintén kivette a részét.

A megpróbáltatásokra Megyeri Erzsébet bölcs és megbocsátó szívvel gondol vissza. Mindennek örülni kell - mondja -, amit a Jóisten elénk hoz. Lehet, hogy annak idején rosszat akartak tenni a családommal, de végül is az Úr akarata érvényesült, így látta jónak... Ha az ember élete folyamán az ő akaratát keresi, elégedett lesz. Ha képesek vagyunk tanulni, olvasni a körülményekből, megtudhatjuk, mit vár tőlünk az Isten. Az evangéliumban olvassuk: "nézzétek az ég madarait...!" A madár, ha felröppen, verdes szárnyával, s ha talál egy légáramlatot, szárnyát kifeszítve rábízza magát a szélre. Hagyja, hogy az segítse tovább akkor is, ha előzőleg más irányba indult el... Bízzuk rá magunkat Istenre!

Cser István

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu