Uj Ember

2004.02.29
LX. évf. 9. (2899.)

Országos templomi
gyűjtés
a katolikus iskolák
javára

Főoldal
Címlap
Továbbadni a hit örömét...
Püspökszentelés Esztergomban
"Aki befogad egy gyermeket az én nevemben..."
II. János Pál pápa nagyböjti üzenete
Európai kihívások
Elmélyülő nap - az ország közepén
Ütközés helyett közlekedést...!
Konferencia az emberek közötti összhangért
"Veszekedés" és szabad választások
Lelkiség
"Engedelmességet tanult"
Szentírás-magyarázat
A böjt - mint teljes élet
Homíliavázlat
Quadragesima
Liturgia
Tíz mondat a szeretet keresztjéről
A hét szentjei
Szent Kázmér
A hét liturgiája
(C év)
Katolikus szemmel
Emlékezet és remény
Mi a baj a klónozással?
Egy tudományos eredmény - etikai szempontból
Hatvanéves vélemény - a valóságshow-król
Lapszél
Ki, kinek, mennyivel?
Élő egyház
Célravezető-e, ami jogos és igazságos?
Bándi Gyula dékán, a katolikus egyetem jogi karáról
Olasz egyetemi központ Budapesten
Rákosszentmihályi katolikus napok
Műalkotással a teológiáról
Dávid Katalin székfoglalója a Szent István Akadémián
Felhívás biztonságos közlekedésre
Élő egyház
A Közép-európai Katolikus Találkozó - és a kiengesztelődés
Erdő Péter bíboros nyilatkozata osztrák újságíróknak
Walter Kasper bíboros a moszkvai pátriárkánál
Fórum
Edzők a papok, templomok a stadionok...
Schmitt Pál: A példakép a legjobb nevelő
Az Úr házai és szolgálói (6.)
KÖNYVESPOLCRA
Gótikus fények, folytonos újulás
Fórum
A szegények gondja és a papnevelés
A lazaristák társasága újjáéled
Fórum
Egy püspök sorsa a diktatúra alatt (3.)
Fórum
Hívom a családokat!
Márciusi levél
A szexualitásról keresztény szemmel
Sárának, emlékül
Ifjúság
Fiatalok szigetei
Az Egyetemi pasztorációs konferencia jubileumáról
Műveltségi vetélkedő Budapesten
Egyházi iskolák a döntőben
Nagyböjti lelki napok
A Szalézi Ifjúsági Mozgalom szervezésében
Közösség
HANGULATJELENTÉSEK
Programajánló
Keresztény munkásfiatalok csoportjairól
Rejtvény
A szentírási idézet szavai ábécésorrendben vannak. Hogy szól az idézet?
Kultúra
Fél évszázad a fiatalok zenei neveléséért
Lukin Lászlót köszöntötték
Utca hirdesse emlékét!
Kultúra és evangélium
A szép és a szent találkozása
Öt akácfa
PALETTA
Mozaik
A téli Duna-parton
Vasúti pillanatképek
Hatszáz éve született Leon Battista Alberti
Szent Constanza mauzóleuma

 

Fél évszázad a fiatalok zenei neveléséért

Lukin Lászlót köszöntötték

Bensőséges hangulatú ünnepségen köszöntötték nemrégiben Lukin Lászlót a Filharmónia Budapest Kht. munkatársai abból az alkalomból, hogy ötven esztendővel ezelőtt indult el az Országos Filharmóniának először Budapesten, később vidéken is megtartott ifjúsági koncertsorozata. A zenei ismeretterjesztő programoknak a kezdetektől fogva és máig aktív résztvevője, műsorvezetője a generációk által ismert és tisztelt Lukin tanár úr.


A Kodály-tanítvány Kerényi György szervezésében a két világháború között működött az úgynevezett Kis Filharmónia Intézménye, amely zeneakadémiai hangversenyein külön helyet biztosított - kísérőikkel - a legkisebbeknek. A koncertekre Kerényi olyan celebritásokat hívott meg előadónak, mint BartókBéla, Fischer Annie, a legkiválóbb ifjúsági énekkarokat, köztük a Ranolder utcai kórust Andor llonával, Csorda Románával az élen - vagy Rajeczky Benjámin híres együttesét a Budai Ciszterci Gimnáziumból. Hivatásos zenekarok is rendre felléptek a sorozatokban, melyeknek műsorát és a közös éneklést is vezette például Forrai Miklós, aki saját kamarakórusát is vezényelte. A műsorokról az 1941-től kiadott, Kerényi által szerkesztett Éneklő Ifjúság című lapban közöltek információt, innen szerzett tudomást a nagyszerű kezdeményezésről az akkor még bajai ciszterci gimnazista, Lukin László, aki érettségi után Budapestre került. Itt elvégezte a Bárdos Lajos karnagy irányításával működő egyházkarnagyképzőt, majd Ádám Jenőnél szerzett második diplomát, majd ezután elkezdődött több évtizedes, sikerekben gazdag tanári pályafutása; ennek leghosszabb ideig tartó szakaszát, 1950-től nyugdíjazásáig a Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban töltötte ének-zene tanárként és karvezetőként. Ugyanott teljesítette hivatását azóta elhunyt felesége, Horváth Eszter, nyolc gyermekük édesanyja, akivel rendszeresen felléptek, többek között a filharmóniai koncerteken is. Nem sokkal az Országos Filharmónia megalakulása után, 1954-ben ismét megkezdődtek a gyermekeknek szánt koncertszériák, melyeken immár Lukin László műsorvezetésével sok ezer fiatal ismerkedhetett a zene világával. Kezdeményezésére megjelentek a kottákkal illusztrált füzetkék, melyekre az előadások során maga a műsorközlő is hivatkozhatott (a háború előtti és utáni korszak füzeteiből jó néhány becses példányt őriz Lukin tanár úr). A kiadványban szerepelt a közös éneklésre szánt darabok zenei anyaga is; azé a közös éneklésé, amely minden alkalommal megadta az esemény felejthetetlen alaphangulatát, csakúgy, mint az elmaradhatatlan zenei fejtörő, a muzsikáról való közös gondolkodás...

"A gyerekekkel való személyes kontaktus derűje mostanáig él" - nyilatkozta a hetvennyolc esztendős Lukin László, akit régi jó ismerősként köszöntenek azok a szülők, hajdani tanítványok, akik egykoron maguk is e hangversenyeket látogatva szerezték első zenei benyomásaikat. Természetesen az elmúlt években átalakuláson ment keresztül a szerkesztés: az ötvenes-hatvanas években leginkább a világi és hangszeres muzsika szólalhatott meg, ma már oratóriumok, misék részletei, motetták is szabadon felcsendülhetnek.

Napjainkban a kortárs muzsika is fontos szerepet kap a régi zenei műsorszámok mellett. A korábbiakhoz képest az is változás, hogy a Filharmónián kívül ma már többen foglalkoznak a zenei ismeretterjesztésnek eme nélkülözhetetlen formájával: jelentős szimfonikus zenekaraink, a nagyobb hangversenyrendezők mind gondot fordítanak a közönség-utánpótlásra. A populáris műfaj minden eszközzel való terjesztése sem szoríthatja ki a művészi muzsikát, amelynek ifjú hívei megtöltik a Zeneakadémia nagytermét. "Legutóbbi élményem az volt, amikor a Magyar Rádió Gyermekkórusa Nemes László Norbert vezényletével bemutatta Benjamin Britten A kis kéményseprő című gyermekoperáját. Nagy örömömre a mintegy öt alkalommal elhangzott előadásban nemcsak mint műsorvezető, hanem mint a darab fordítója is jelen lehettem" - mondta személyes jubileuma kapcsán Lukin László.

Kálmán Gyöngyi

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu