Uj Ember

2004.02.29
LX. évf. 9. (2899.)

Országos templomi
gyűjtés
a katolikus iskolák
javára

Főoldal
Címlap
Továbbadni a hit örömét...
Püspökszentelés Esztergomban
"Aki befogad egy gyermeket az én nevemben..."
II. János Pál pápa nagyböjti üzenete
Európai kihívások
Elmélyülő nap - az ország közepén
Ütközés helyett közlekedést...!
Konferencia az emberek közötti összhangért
"Veszekedés" és szabad választások
Lelkiség
"Engedelmességet tanult"
Szentírás-magyarázat
A böjt - mint teljes élet
Homíliavázlat
Quadragesima
Liturgia
Tíz mondat a szeretet keresztjéről
A hét szentjei
Szent Kázmér
A hét liturgiája
(C év)
Katolikus szemmel
Emlékezet és remény
Mi a baj a klónozással?
Egy tudományos eredmény - etikai szempontból
Hatvanéves vélemény - a valóságshow-król
Lapszél
Ki, kinek, mennyivel?
Élő egyház
Célravezető-e, ami jogos és igazságos?
Bándi Gyula dékán, a katolikus egyetem jogi karáról
Olasz egyetemi központ Budapesten
Rákosszentmihályi katolikus napok
Műalkotással a teológiáról
Dávid Katalin székfoglalója a Szent István Akadémián
Felhívás biztonságos közlekedésre
Élő egyház
A Közép-európai Katolikus Találkozó - és a kiengesztelődés
Erdő Péter bíboros nyilatkozata osztrák újságíróknak
Walter Kasper bíboros a moszkvai pátriárkánál
Fórum
Edzők a papok, templomok a stadionok...
Schmitt Pál: A példakép a legjobb nevelő
Az Úr házai és szolgálói (6.)
KÖNYVESPOLCRA
Gótikus fények, folytonos újulás
Fórum
A szegények gondja és a papnevelés
A lazaristák társasága újjáéled
Fórum
Egy püspök sorsa a diktatúra alatt (3.)
Fórum
Hívom a családokat!
Márciusi levél
A szexualitásról keresztény szemmel
Sárának, emlékül
Ifjúság
Fiatalok szigetei
Az Egyetemi pasztorációs konferencia jubileumáról
Műveltségi vetélkedő Budapesten
Egyházi iskolák a döntőben
Nagyböjti lelki napok
A Szalézi Ifjúsági Mozgalom szervezésében
Közösség
HANGULATJELENTÉSEK
Programajánló
Keresztény munkásfiatalok csoportjairól
Rejtvény
A szentírási idézet szavai ábécésorrendben vannak. Hogy szól az idézet?
Kultúra
Fél évszázad a fiatalok zenei neveléséért
Lukin Lászlót köszöntötték
Utca hirdesse emlékét!
Kultúra és evangélium
A szép és a szent találkozása
Öt akácfa
PALETTA
Mozaik
A téli Duna-parton
Vasúti pillanatképek
Hatszáz éve született Leon Battista Alberti
Szent Constanza mauzóleuma

 

Továbbadni a hit örömét...

Püspökszentelés Esztergomban


A keresztre feszített és a feltámadott Üdvözítő szentképét vihették haza szeretteiknek mindazok, akik február 21-én délelőtt a magyar Sionon részt vettek Kiss-Rigó László és Udvardy György püspökké szentelésén. "Erő, szeretet, józanság" - olvasható az egyiken Kiss-Rigó László püspöki jelmondata a Timóteushoz írt levélből. A szentkép túloldalán M.S. mesternek a Megfeszítettet ábrázoló festménye látható. Udvardy György szentelési szentképe ugyanettől a festőtől a feltámadás jelenetét ábrázolja. A túloldalon a Filippi-levélből való püspöki jelmondat: "Jézus Krisztus az Úr!" A két kép és a jelmondatok a püspöki szolgálat küldetésének tömör megfogalmazását adják: hirdetni a megfeszített és feltámadott Üdvözítőt.


Zsúfolásig megtelt bazilikában, szinte a teljes püspöki kar, több száz pap, szerzetes és nagyszámú hívő jelenlétében folyt a szentelés.

A szertartás kezdetén a püspöki konferencia elnöke, Seregély István érsek köszöntötte a szentelendőket: Isten minden embert üdvözíteni vágyó akaratának jelei az apostolutódok, akiknek küldetésük, hogy az idők végezetéig és a föld határáig folytassák Jézus Krisztus küldetését - mondotta. - Az egyházat éltető Szentlélek erejében kell megőrizniük Isten rájuk bízott titkait, igéjét és kegyelmét, hogy általa minden ember megismerje az embert üdvözítő Irgalmat és Szeretetet.


"Tiszteletreméltó testvérünk, Erdő Péter, a római szentegyház bíborosa, a hívők nagy száma miatt nemrégiben segédpüspököt kért" -- kezdte II. János Pál pápa püspökszentelést engedélyező levelének felolvasását Juliusz Janusz érsek, apostoli nuncius. "Szent Péter székében ülve az összes részegyházakról gondoskodnunk kell, ezért szívesen teljesítjük ennek a figyelmes pásztornak a kérését" - folytatódott a levél.

Erdő Péter bíboros homíliájában a püspök hármas küldetéséről - tanítás, megszentelés és kormányzás - szólva hangsúlyozottan is foglalkozott az Evangélium hirdetésének mai kihívásaival. "Minden keresztény igehirdetés válaszol arra a vágyra, mely az adott korban tudatosan vagy tudattalanul Krisztus örömhíre iránt az emberek szívében él. De milyen a mi korunk embere? Milyen hallgatóknak kell átadnunk Krisztus tanítását?"

A bíboros szólt az inkulturáció kérdéséről, mely arra keresi a választ, hogyan tudjuk az Evangéliumot más népek, távoli kultúrák nyelvén, fogalmi világában kifejezni. "Nyelvezetünknek, igehirdetésünknek és istentiszteletünk formáinak egyaránt meg kell újulnia ahhoz, hogy az üzenet utat találjon kortársaink szívéhez. Az elektronikus tömegtájékoztatás korában, a hang- és fényhatásokkal dolgozó közlés új nyelvezete helyettesíteni látszik az írott szövegeket, sőt, a szavakból épülő beszéd kultúráját. A mai embert erősen befolyásolhatják, érzelmileg mélyen érinthetik az erőteljes képi és hanghatások, de nem érik el a szavakban megfogalmazott gondolatok pontosságát. Ezért, ha a kultúra változása vagy megroppanása nehezíti is a szóbeli közlést - folytatta Erdő Péter -, nem tekinthetünk el a szóbeli tanítástól és a fogalmi gondolkodástól. Őrizni, szeretni, tisztelni kell azt, mert a miénk, az emberé. Jézus tudta, hogy az emberi nyelv csodálatos érték, egy egész közösség, egy egész nép tapasztalatának, gondolkodásának a kincstára."


Az esztergom-budapesti metropolita örömmel üdvözölte azt a tényt, hogy az új püspökök mindketten az oktatás világában szereztek kiváló tapasztalatokat. Ám a püspök nem csupán tanító, hanem Krisztus misztériumainak a kezelője is. Sacerdos et Victima - pap és áldozat - mondja Krisztusról, az Örök Főpapról II. János Pál pápa a püspökökről szóló új apostoli buzdításában. "Keresztény papságunk, püspöki küldetésünk drámája az, hogy magának Krisztusnak ebben a papságában részesülünk - hangsúlyozta Erdő Péter. - Mindezen túl a püspök Krisztus pásztori művét is folytatja. A Jó Pásztor ismeri juhait, és habozás nélkül életét adja értük. Atyai és testvéri szeretettel szeressétek a papokat és a diakónusokat, de bátorítsátok a világi híveket is, hogy fáradozzanak veletek együtt az apostoli munkában. Soha ne feledjétek, hogy püspöki küldetésetek különösen is szól azokhoz, akik még nem tartoznak Krisztus követői közé. A világgal folytatott párbeszéd és a hit örömének továbbadása korunkban a püspökök legidőszerűbb feladata." A szentelő főpap a hívektől azt kérte, hogy tekintsenek hálás és örömteli szívvel a szentelendőkre, tiszteljék őket, mint Krisztus szolgáit és Isten titkainak közvetlen követőit, akik arra kaptak küldetést, hogy tanúságot tegyenek az Evangélium igazságairól, és közvetítsék a Szentlelket és a krisztusi életet.

A beszédet követő Mindenszentek litániája és a püspökszentelés szertartása alatt a püspökök és papok lélekben felidézhették szentelésük egykori pillanatát, de a nagyszámú jelenlévő között mégis volt egyvalaki, Udvardy György édesanyja - az újonnan szentelt püspökök szülei közül már csak ő él -, aki mindenki másnál bensőségesebben átélhette, hogy mit jelentenek a próféta szavai: "anyád méhétől kezdve kiválasztottalak". Könnyes szemmel fogadta a szentostyát püspök fia kezéből.


A szertartás legvégén a két újonnan szentelt püspök nevében Kiss-Rigó László mondott köszönetet a jelen lévő főpásztoroknak a szentelésért, a híveknek pedig a közös imádságért. Háláját fejezte ki azért, hogy eddig is mindketten az oktatásban tevékenykedhettek. Amennyiben az egyházat egy iskolához hasonlítjuk, akkor a püspökök a tantestület feladatát látják el, figyelve Istennek, az "igazgatónak" az útmutatásaira, valamint a hívek, a "diákok" gondjaira - mondta. Nem tudjuk, mit hoz az előttünk álló jövő, de egy biztos - idézte a Szentírást Kiss-Rigó László -, akiknek Isten küldetést ad, azoknak a feladattal együtt járó kegyelmet is megadja!

Papp Tamás

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu