Uj Ember

2002.09.29
LVIII. évf. 39. (2826.)

Szent Mihály főangyal
ünnepe:
szeptember 29.

Főoldal
Címlap
Hit és tudomány összetartozik
Jubileumi ünnepség Piliscsabán
A kereszténység és az egyház a média világában
Európai konferencia Dél-Franciaországban
Vedd és olvasd!
"Csapot-papot"
Lelkiség
Megtérni - mindennap
Évközi 26. vasárnap
Az igeliturgia részei
ÉLET ÉS LITURGIA
Házas Hétvége
Közösségek, lelkiségi mozgalmak
Házastársak imája egymásért
A hét liturgiája
A év
Fórum
Ellene mondott...
Tabletták ingyen?
A Ferences Világi Rend levele az egészségügyi miniszterhez
Zsuzsi olvas
Jegyzetlap
A bizalmatlanságtól a befogadás felé...
Pápai üzenet a vándorlók és utazók világnapjára
Lapszél
Bárgyúság mint szórakoztatás?
Misszió
A sebészprofesszor keresztje
A templom egere
Egy könyv az Internetről - (nem csak) lelkipásztoroknak
Csak "csibészt" és "tekergőt"
Székelykapu Gálaest a csíksomlyói árvákért
Az Olvasó írja
Időszerű sorok
Élő egyház
Sérültként élni, Isten ölelésében
Húsz éve szentelték fel a Vak Gyermekek Szent Anna Otthonát
Élő egyház
Meghallgatás, megértés, találkozás
Lelki elsősegély telefonszolgálatok találkozója Dobogókőn
Templom épül Zalaegerszegen
Mehrle Tamás OP halálára
Slachta Margit öröksége
Egy találkozó gondolatai
Évszázadok a szent zene szolgálatában
Déli harangszó
Ferences ünnep Kapuváron
Élő egyház
Moszkva érseke az orosz vallásszabadságért
Elhunyt "egy köztünk élő szent"
Fórum
Isten szolgáinak szolgája és tizenöt társa
Párbeszéd
Egy függetlenül elkötelezett budapesti
Találkozás Schmitt Pál főpolgármester-jelölttel
Fórum
Keresik az egység útját a kereszténydemokraták
Harrach az egység létrehozásának több útját is járhatónak tartja, így a Fidesszel szövetséges egyesületi forma fenntartá
Kultúra
Tíz mondat arról, ami örök
Őszi izzásban
A régi falióra
A huszadik század szellemóriásai
Káprázatok
Aranyvirág
Ifjúság
A nő útja és a férfi útja
Én sem volnék, ha nem volnál... (Kányádi Sándor: Két nyárfa)
Fenyvesliget Ifjúsági Klub
A Fenyvesliget Ifjúsági Klub programja
"Nyitott kapuk"
A hegyi pap
Krakkói jegyzetek
Programajánló
Rejtvény
Összekeveredett betűk
Mozaik
A Szentírás az egyház életében
Szeptember 29.: A Szentírás vasárnapja
Oltárkép megáldása Nyárligeten
Szombathelyi tűzoltók ünnepe
Új gyümölcs a mirtuszdió
Új szaktanterem az érdi Marianumban
Restaurálják a Dávid-szobrot
Fórum
Pápai zarándoklat a szülőföldre
Kedves Olvasó!
Családtagként köszöntünk
Franciszek Macharski bíboros köszöntő szavai a krakkói repülőtéren
Töltse el lelkünket a remény!
A Szentatya köszöntő szavai a krakkói Balice repülőtéren
Fórum
Isten irgalmassága az egyetlen remény
A pápa homíliája a templomszenteléskor
Felajánló ima
Facipőben...
A pápa szavai a liturgia után
Az új egyetemi campuson
Az igazság szolgálata
Fórum
Isten irgalmasságának tanúi legyetek!
II. János Pál homíliája a krakkói Blonia parkban
Szükség van a Nyolc Boldogság embereire
A pápa szavai a szentmise végén
Fórum
Talán legközelebb...
II. János Pál búcsúbeszéde
II. János Pál pápa krakkói üzenete Istennek a világ iránti irgalmasságáról
Macharski bíboros díszdoktori beszéde Piliscsabán

 

Isten irgalmassága az egyetlen remény

A pápa homíliája a templomszenteléskor

A Szentatya augusztus 17-én délelőtt Krakkó egyik városrészében, Lagiewnikiben felszentelte az Isteni Irgalmasság kegytemplomát. Tizenkét bíboros és a környező országok számos püspöke misézett együtt a Szentatyával. A szentmise végén a pápa ünnepélyesen az Isteni Irgalmasság oltalmába ajánlotta a világot, kifejezve reményét, hogy Szent Fausztina üzenete eljut a Föld minden szögletébe, és reménnyel tölti el a szíveket.

Ó, felfoghatatlan, kimeríthetetlen

Isteni Irgalom!

Ki tud Téged méltón

tisztelni, dicsérni?

Te vagy a mindenható Isten

legfőbb tulajdonsága,

a bűnös ember édes reménysége.

(Napló,951).

1. Szeretett Testvéreim! Ma megismétlem Szent Fausztina eme egyszerű és őszinte szavait, hogy vele és mindannyiotokkal együtt imádjam az Isteni Irgalmasság felfoghatatlan és kimeríthetetlen titkát. Úgy, mint ő, szeretnénk megvallani, hogy nincs az embernek más reményforrása, csak az Isten irgalma. Szeretnénk hittel megismételni: Jézusom, bízom Benned!

Erre a vallomásra, melyben kifejeződik az bizalom Isten mindenható Szeretetébe, a mi időnkben különösen szükség van, amikor is az ember eltéved a rossz sokféle megnyilvánulásai közepette. Kell, hogy a kiáltás Isten irgalmáért a szenvedő, nyugtalan, kételkedő, a remény biztos forrását kereső emberi szívek mélységéből fakadjon.

Ezért jöttünk ma ide, a Lagiewniki kegyhelyre, hogy újból felfedezzük Krisztusban az Atya arcát, aki az irgalmasság Atyja és minden vigasztalás Istene (vö. 2Kor 1,3). Szeretnénk lelki szemeinkkel az Irgalmas Jézus szemébe nézni, hogy tekintetének mélységében meglássuk saját életünk tükörképét és a kegyelem fényét, amelyet Isten minden napra és az utolsó napra őriz nekünk.

2. Nemsokára konszekráljuk ezt az új templomot, mely az Isteni Irgalmasságnak lesz szentelve. Mielőtt ez megtörténik, szeretném megköszönni mindazoknak, akik részt vállaltak létrejöttében. Különösen köszönöm Franciszek bíboros atyának, aki oly sok gondoskodással vette körül ezt a művet, és ezáltal tanúságot tett az Isteni Irgalmasság iránti személyes tiszteletéről. Szeretettel gondolok az Irgalmasság Anyja Kongregáció nővéreire, és köszönöm nekik annak az üzenetnek a terjesztését, melyet Szent Fausztina nővér hagyott ránk. Üdvözlöm az egész Lengyelország területéről itt jelen lévő bíborosokat és püspököket, élükön a bíboros prímással, valamint a világ más tájairól érkezett püspököket. Örülök a egyházmegyés és szerzetes papok, valamint a kispapok jelenlétének.

Szeretettel üdvözlöm e liturgia minden résztvevőjét, különösen az Isteni Irgalmasság Kegyhelye Alapítvány képviselőit, amely vezeti az építkezést, valamint magukat az építőket. Tudom, hogy a jelenlévők közül sokan bőkezűen támogatták ezt az építkezést. Kérem Istent, áldásával jutalmazza meg nagylelkűségüket és erőfeszítéseiket.

3. Testvéreim! Amikor felszenteljük ezt az új templomot, feltehetjük ugyanazt a kérdést, amely Salamon királyt is nyugtalanította, amikor átadta Istennek lakóhelyül a jeruzsálemi templomot: De hát gondolhatunk-e arra, hogy Isten igazán a földön lakjon? Hiszen az ég s az egek egei sem tudnak befogadni téged, mennyivel kevésbé e ház, amelyet építettem? (1Kir 8,27) Igen, első benyomásra Isten jelenlétének összekapcsolása egy bizonyos konkrét hellyel problematikusnak tűnhet. De azt is figyelembe kell vennünk, hagy az idő és a tér teljesen Isten birtokában van. Bár minden időt és az egész világot Isten templomának tekinthetjük, vannak azonban idők és helyek, melyeket Isten kiválaszt, hogy ott és akkor az emberek különös módon is megtapasztalják jelenlétét és kegyelmét. A hit érzékével vezérelt emberek pedig felkeresik ezeket a helyeket, mert biztosak abban, hogy valóban Isten elé állnak, aki ott jelen van.

Ugyanígy a hit szellemében jöttem én is Lagiewnikibe, hogy felszenteljem ezt az új templomot. Meg vagyok ugyanis győződve arról, hogy ez egy különleges hely, melyet Isten kiválasztott magának, hogy itt kiárassza irgalmának kegyelmét. Imádkozom, hogy ez a templom mindig az Isten irgalmas szeretetéről szóló üzenet hirdetésének helye; a megtérés és bűnbánat helye; az eucharisztikus áldozat - vagyis az irgalom forrása - megünneplésének helye; az imádság helye legyen, a kitartó könyörgésé Isten irgalmáért nekünk és az egész világnak. Salamon szavaival imádkozom: Uram, Istenem: hallgass e dicséretre s imádságra, amellyel szolgád ma előtted imádkozik, hogy éjjel-nappal nyitva legyen szemed e ház felett (...) hogy meghallgasd szolgádnak s népednek (...) minden könyörgését, bármiért fognak imádkozni e helyen: halld meg ezt lakóhelyeden, az égben, s ha meghallod, légy irgalmas (1Kir 8, 28-30).

4.Eljön az óra, és már itt is van, amikor az igazi imádók Lélekben és igazságban fogják imádni az Atyát, mert az Atya ilyen imádókat keres magának (Jn 4, 23). Amikor az Úr Jézus eme szavait felolvassuk az Isteni Irgalmasság kegyhelyén, különösen tudatosítjuk magunkban, hogy itt az ember nem állhat másképp, csak Lélekben és igazságban. A Szentlélek, aki Vigasztaló és az Igazság Lelke, elvezet minket az Isteni Irgalmasság útjaira. A Szentlélek meggyőzi a világot a bűnről, az igazságosságról és az ítéletről (Jn 16,8), de egyben felfedi a megváltás teljességét Krisztusban. Ez a meggyőzés a bűnről a Krisztus keresztjéhez való kétféle viszonyban történik. Egyrészt a Szentlélek engedi, hogy Krisztus keresztje által megismerjük a bűnt a maga teljes gonoszságában, amelyet magában rejt. Másrészt pedig a Szentlélek Krisztus keresztje által megmutatja nekünk a bűnt a mysterium pietatis fényében, vagyis Isten irgalmas, megbocsátó szeretetének tükrében (vö. Dominum et vivificantem k. enciklika, 32).

Így lesz tehát a bűnről való meggyőződésből meggyőződés arról, hogy a bűnt meg lehet bocsátani, az ember pedig visszanyerheti a szeretett istengyermek méltóságát. Mert a Kereszt az Istenség legmélyebb meghajlása az ember felé (...). A Kereszt az ember földi életének legfájdalmasabb sebeinek megérintése a végtelen, örök Szeretet által(Dives in misericordia, 8). Ezt az igazságot szüntelenül felidézi számunkra ennek a templomnak az alapköve, mely a Kálvária-hegyről származik, Krisztus keresztjének tövéből, onnét, ahol Jézus Krisztus legyőzte a bűnt és a halált.

Forrón hiszem, hogy ez az új templom örökre olyan hellyé válik, ahol az emberek Lélekben és igazságban állnak Isten elé. Olyan bizalommal jönnek ide, amely minden embert elkísér, aki alázattal megnyitja szívét Isten irgalmas szeretetének működésére - arra a szeretetre, amelyet a legnagyobb bűn sem képes legyőzni. Itt, az isteni szeretet tüzében az emberi szívek égni fognak a megtérés vágyától, és mindenki, aki reményt keres, megnyugvást talál.

5.Örök Atya, felajánlom neked szeretett Fiadnak, a mi Urunk, Jézus Krisztusnak Testét és Vérét, Lelkét és Istenségét engesztelésül bűneinkért és az egész világ bűneiért; az Ő fájdalmas szenvedéséért irgalmazz nekünk és az egész világnak (Napló, 476). Nekünk és az egész világnak... Mennyire szüksége van a mai világnak az Isteni Irgalmasságra! Minden kontinensről, az emberi szenvedés mélységeiből hangzik a kiáltás irgalomért. Ott, ahol a gyűlölet és a bosszúvágy uralkodik, ahol a háború ártatlanok fájdalmát és halálát okozza, szükség van az irgalmasság kegyelmére, amely megnyugtatja az emberi elméket és szíveket, és békességet szül. Ott, ahol nem tisztelik az emberi életet és méltóságot, szükség van Isten irgalmas szeretetére, amelynek fényében láthatóvá válik minden emberi élet kimondhatatlan méltósága. Kell az irgalom, hogy az igazság fényében véget vessünk minden igazságtalanságnak szerte a világon.

Ezért ma, ezen a kegyhelyen szeretném ünnepélyesen felajánlani a világot az Isteni Irgalmasságnak. Azzal a forró óhajjal teszem ezt, hogy az üzenet Isten irgalmas szeretetéről, amely itt hirdettetett Szent Fausztina közvetítésével, eljusson a föld minden lakójához, és töltse el szívüket reménységgel. Terjedjen ez az üzenet erről a helyről szeretett hazánkra és az egész világra. Váljékvalóra az Úr Jézus ígérete, hogy innen lobban a szikra, amely előkészíti a világot az Ő végső eljövetelére (vö. Napló, 1732).

Fel kell szítani az isteni kegyelem eme szikráját. Át kell adni a világnak az Irgalom tüzét. Isten irgalmában a világ megtalálja a békét, az ember pedig a boldogságot. Ezzel a feladattal bízlak meg benneteket, kedves Testvérek és Nővérek, a krakkói és az egész lengyelországi egyházat és az Isteni Irgalmasság minden tisztelőjét, akik ide zarándokolnak Lengyelországból és szerte a világból.

Legyetek az Irgalom tanúi!

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu